Mesajı Okuyun
Old 03-01-2008, 18:41   #12
Yücel Kocabaş

sn.(sciceks)

Sizin adınıza uzaktan tercihleri yapmanın zodrluğunu takdir edersiniz.
Ben şahsen şunları söyleyebilirim:
Öncelikle nesebin reddi şart gözüküyor. Çdcuk boşanma davasından önce de nüfusa kaydedilebilir. Fakat dediğimiz gibi resmi koca üzerine kayıt edilir. Ya da boşanma davasında nüfusa kayıtlı olmayan bir çocuğundan varlığından söz edilir, bu durumda hakim çocuğun nufusa kaydının yaptırılması için imkan tanır , o takdirde de küçük resmi koca hanesine kayıt edilir. Böyle bir durumda resmi koca soybağı konusunda tavrını belli eder. Ya nesebin reddi davası açar ya da çocuğun kendinden olduğunu benimser. Resmi koca nesebin reddi davası açmazsa çocuk adına bu dava açılabilir. Bu takdirde çocuğ Sulh Mahkemesinden bir kayyım atanması için başvurulur,davayı kayyım açar. Dede dede sıfatıyla dava açamaz fakat kayyım olarak atanabilir, o takdirde çocuk adına nesebin reddi davasını açabilir.

Şuna da işaret edelim ki; çocuğun evlilik birliği içinde bir başkasıyla kurulan ilişkiden doğduğunu anne kabul ederse, sadakatsız davrandığından kusurlu duruma düşer, bu durum boşanma davasını olumsuz etkiliyebilir.

Nesebin reddi davasından sonra, anne veya çocuğun kayyımı tarafından babalık davası açılması ve çocuğun gerçek babasının bu dava ile belirlenmesi gerekir.

Ondan sonraki aşamada ; velayetin kaldırılması-vesayet veya evlat edinme davaları gündeme gelir. Benim kanaatim bu şekildedir.

Yukarıdaki soybağının reddi davası 1 yıllık hak düşürücü süreye tabidir .(TMK 289) Bu süre resmi koca için geçmiş olabilir, fakat çocuk için kayyımın atanması kararının kayyıma tebliğinden başlar. Babalık davası ise soybağının reddi kararının kesinleşmesinden itibaren 1 yıl içinde açılmalıdır.( md.303)

Saygılarımla.