Mesajı Okuyun
Old 10-01-2007, 07:33   #4
hukuksever

Varsayılan Başarı için önce kendimizi tanımlama becerisiyle donanımlı olma mecburiyetimiz vardır

= OKUMAK YAŞAMAK ve YAŞATMAK İÇİNDİR =
= VARAN ADIM: 000.000.003 =
= “BENİM ÜNİVERSİTELERİM” ADLI ROMANDAN; =

Uzun saçlarının kâküllerini zarif bir biçimde sallayarak, “Siz bilime hizmet vermek için yaratılmışsınız!” dedi.

Ben o dönemde bir tavşan olarak da bilime hizmet edilebileceğini henüz bilmiyordum. Yevreniov ise üniversitelerin özellikle benim gibi gençlere ihtiyaçları olduğu konusunda beni öyle ikna ederdi ki!... Tabii bu arada Mihayil Lomonosov’un* anısını da parlak bir örnek olarak öne sürdü.

Sayfa Dipnotu:
*Mihayil Lomansav (1711-1765)- Rus ansiklopedist. Rusya’da materyalist felsefenin kurucusu. Fizik ve kimyanın gelişmesine önemli katkılarda bulundu.

(BENİM ÜNİVERSİTELERİM – Maksim GORKİ – Roman – Türkçesi: Kerim ÇETİNOĞLU - KUM SAATİ YAYINLARI – Sayfa:005, Paragraf:04,05 -/- 10 Ocak 2007 Çarşamba 06:12:51)

Kitapseverin; Düşünebileceği, Hayalini Kurabileceği Konulara Dair Dipnotu:

Yalnızlık benim için incelenmesi ve araştırılması gereken bir bilim dalıdır. İçimizde yer alan seslenişlerin artısını ve de eksisini düşünmek beni müthiş bir dinlenceye sevk eder. Yani; yalnızlığımızda keşfettiğimiz bir düşüncenin verimliliği ile hayat yolu boyunca nerelere ulaşabileceğimi, nasıl sonuçlar elde edebileceğimizi düşünmek beni çok mutlu kılar. Bu sayede; bazı engelleri öncesinde fark eder ve gerekli tedbirleri almaya çalışarak, engellerin zorluluğunu en aza indirebilmeyi düşünürüm. BU şekil düşününce; yalnızlıklarımızda içimizde yer alan sesin kıymet ve önemini araştıran bir bilim dalının olmamış olmasının üzüntüsünü yaşarım. Yalnızlığımı ifade edebilmek için; keşke “YALNIZOLOJİ” adı altında bir bilim dalı olabilse idi. Bende bir “YALNIZOLOG” olarak, yüreğinde kopan fırtınalı seslenişlerin incelemesi yapan bir bilim adamı sıfatını kazanabilse idim, diye düşünüyorum.

Benim kendi düşüncem; YALNIZOLOJİ BİLİMİNİ icat edebilmelidir; çünkü, insan hissettiği ve içinde yer aldığı sese itaat etmesi halinde: neleri, nasıl, kime, ne zaman, nerede ve niçin sorularına verilen cevaplar ile, başarıda hangi zirveyi zorlayabileceğini kendine gösterebilmelidir, diye düşünüyorum. Bu şekil düşününce; insanın amacı ve düşünceleri bakımından kendini tanıyabilmesi için “YALNIZOLOJİ” adı altında yeni bir bilim dalının kurulması gerektiği konusuna takılıyorum. Bu sayede insan kendini tanır ve düşüncesi ile nerelere ulaşabileceğinin araştırmacılığına yönelir.
(Kaleme Alan: HUKUKSEVER - 10 Ocak 2007 Çarşamba 06:32:39)