Mesajı Okuyun
Old 24-04-2007, 09:17   #57
ISIL YILMAZ

Sn. calikusu_kamuran,

Sn.Demirel'in metnindeki, Lilith'in şeytanla ilişki kurması ve ondan çocuk doğurmasını nasıl oldu da "daha gerçekçi ve dünyasal" buldunuz, anlayamadım. Yani, sorasım var : Kazanın doğurduğuna inanıyorsun da, öldüğüne mi inanmıyorsun?

Lilith ve Havva arasında yapısal bir fark olup olmadığını sormuşsunuz. Lilith ve Havva arasındaki karşılaştırmanın metaforik olduğu çok açık değil mi? Lilith tartışması da bir yerde metaforiktir, zaten.

Alıntı:
Yazan calikusu_kamuran

Feminizmin kendisi bir şeytanlık işi midir yoksa hakikaten kadın hakları için var olan bir iş midir

Feminizm, akli bir konudur, mistifike bir konu değildir, Sn. calikusu_kamuran. Feminizmi ve feministleri şeytan işi gibi saptamalarla en hafif tabirle mistik olanın alanına taşımak doğru değildir, bu tartışmanın zeminini bu şekilde kaydırmanıza rızam yok.

Bence, bir konuda yazı yazmak için önce , biraz bile olsa bilgi sahibi olmak lazım. Garip fikir uçuşmalarından yararlanmak herhalde bir reklam şirketi çalışanlarına faydalıdır, ama bizim açımızdan bir yararı olacağını sanmıyorum, doğrusu. Bu forumda birçok yerde, kadın hakları/ feminizm konulu yazılar yazıldı, feminizmin ne olduğu küçük küçük anlatıldı. En azından bunlara bir göz atmanızı rica ediyorum. Böylece katılmayı arzu ettiğiniz bu tartışmayı zenginleştirmeniz mümkün olabilir.

Saygılar.