Mesajı Okuyun
Old 02-12-2006, 19:08   #1
Av.Suat Ergin

Varsayılan Hakim Olsaydınız Nasıl Karar Verirdiniz?

Selamlar,

Dün duruşma için yakın illerden birisindeydim. Baro odasında konuşulan bir olayı buraya aktarmak istedim. Anlatacağım iki olayı okuduktan sonra anket sorularını yanıtlarsanız kısa bir müddet sonra, doğru cevabı yazacağım. Ankete katılanlardan bir ricam daha olacak...Hangi yanıtı işaretlemişlerse, gerekçelerini kısacık da olsa yazarlarsa sevinirim. Gerekçeyi illa ki, kanun maddeleri ve yargıtay kararlarıyla desteklemeye gerek yoktur.

Siz hakim olsaydınız, hangi şıktaki cevabı uygulardınız? Hakim hangi şıkkı uygulamıştır?

Not: Bazı üyeler haklı olarak detaylar önemlidir diyeceklerdir. Bu bilgiler ışığında oy verilmesini rica ediyorum.

OLAY 1: Vatandaş trafikte seyrederken, jandarma genel kontrol adı altında bazı araçları durdurmaktadır. Vatandaş, bu kontrolü farketmediğini, kontrol noktasından sonra kendisini durduran jandarma görevlilerine bildirmiştir. Jandarma tutanak tutup, vatandaşı adliyeye sev etmiştir.

OLAY 2: İstanbul'dan haciz için kente gelen avukat, haciz mahallinde (borçluyla henüz hiç bir tartışma yaşanmadan) borçlunun ani bir bıçak darbesiyle yaralanmıştır.Borçlu olaydan sonra adliyeye sevk edilmiştir.

Her iki olay aynı hakimin önüne gelmiştir. Olay tarihleri birbirine çok yakındır.

Soruyu tekrar sorayım: Sizce hakim hangi şıkta yazılanı yapmıştır.

Saygılarımla