Mesajı Okuyun
Old 21-12-2006, 17:01   #7
Yücel Kocabaş

Varsayılan Sayın Özoğul'un yanıtı hakkında

30.09.1988 T.2/2 SAYILI İÇTİHTATI BİRLEŞTİRME KARARININ UYGULAMA ALANI

T
artışılan konuda (şekle aykırılık ile hakkını kötüye kullanılması yasağının ) çatışması söz konusudur. Hukuki çatışma olan bir konuda çeşitli görüşlerinde ortaya konulması doğaldır. Bu yönden Sayın Özoğul'un görüşünün hukuki temelinin bulunduğunu kabul ediyorum.

Konuya yeniden baktığımızda, (tapulu taşınmazların mülkiyetinin devrinin resmi şekle tabi olduğu) kuralı pekçok yasa hükmünde tekrarlanan özel hukuktaki
temel kurallardan biridir. (TMK. 706 , BK. 213, Tapu K. 26, Noterlik K. 44 ) Bu yönden bu kuralın istisnalarının tespitinde dikkatli davranmak ana kuraldan fazla uzaklaşmamak gerekir.Diye düşünüyorum.

30.09.1988 T. 2/2 sayılı İç.B.Kararının
; Kat Mülkiyeti Kanununun yürürlüğe girmesinden sonra inşaat sektöründeki gelişmeler ve kat karşılığı inşaat sözleşmelerinin yaygınlaşması üzerinde durulmakta ve müteahhitlerin ileride tapunun verileceği güvencesi yaratarak geçersiz sözleşmelerle bağımsız bölüm satışı yaptıkları ve ödenen paranın değerinin düşmesi buna karşı daire değerinin yükselmesi karşısında sonradan tapuda devir işlemi yapmadıklarına işaret edilerek içt. B.kararının konusunun bu şekilde yaşanılan inşaat sorunu olduğu açıklanmaktadır. Asıl önemlisi kararda " İçtihatı birleştirme konusu uyuşmazlıklarda ve onunla sınırlı olarak olayın özelliğine göre MK.nun 2.md. gözetilerek tescil kararı verilebileceği " vurgulanarak böylece İç.B.kararının uygulanma alanı sınırlandırılmaktadır. ( Buradaki olayın özelliğine göre sözcüğünü her olayın değil iç.B.K.konusu uyuşmazlıklardaki olayın özelliği olarak anlıyorum.)

Böylece sınırlı bir uygulama alanı olduğu açıklanan ( sanki başka olaylara uygulamayın demek istenen )
30.09.1988 T. 2/2 sayılı İç.B.kararının kıyas yolu ile konusu dışında kalan olaylara özellikle tapulu taşınmazların haricen satışı olayına uygulanmasının düşünülemeyeceği kanısındayım. Kuşkusuz İç.B. K.daki görüşlerden her zaman yararlanılabileceği açıktır.
Saygılarımla.