Mesajı Okuyun
Old 21-05-2012, 11:42   #511
Mefkure

Sayın Öksüz açılan davanın belirsiz alacak davası olduğunu kabul edersek.
HMK 107/2-''Karşı tarafın verdiği bilgi veya tahkikat sonucu alacağın miktarı veya değerinin tam ve kesin olarak belirlenebilmesinin mümkün olduğu anda davacı ,iddianın genişletilmesi yasağına tabi olmaksızın davanın başında belirtmiş olduğu talebini artırabilir.''

HMK 141/2''İddia ve savunmanın genişletilip değiştirilmesi konusunda ıslah ve karşı tarafın açık muvafakati hükümleri saklıdır''

Şimdi görüşlerinizi almak istediğim konu belirsiz alacak davası açtınız ve açmış olduğunuz bu miktarı 107/2 ye göre artırdınız.Fakat yargılama devam ederken alacağınızın daha fazla olduğu ortaya çıktı ,bu durumda aynı yargılama da ıslah hakkını kullanıp dava değerini tekrar arttırabilirmiyiz?
Ben arttırabileceğimizi düşünüyorum.Ancak aksi görüşte olup ,ancak davada bir kere artırım yapabileceğimi iddia eden meslektaşlarım var.Dediğim gibi ben arttırılabileceğini düşünüyorum.107/2 artırım konusunda bir sınırlama getirmemiş , yasa koyucu sınırlamayı sadece 176 'da ıslah konusunda ancak bir defa kullanılabileceği şeklinde getirmiş.