Mesajı Okuyun
Old 17-10-2020, 19:29   #5
guney1988

Alıntı:
Yazan Admin
Hangi gerekçeyle tahliye istediğinizi bilmiyorum ama bildiğiniz gibi kiralayanın akdi fesh etmesi için BK'da belirtilen gerekçelerden birinin olması gerekiyor, kiralayan tarafından tek taraflı yenilenmemesi söz konusu değil. Eğer bu gerekçelerden biri varsa ve ihtarda da bildirdiyseniz, bu gerekçeye dayalı olarak tahliye davası yoluyla gidebilirsiniz diye düşünüyorum.

5 yıl boyunca kiraların peşin ödenmesi nedeniyle teamül olduğunu düşünüyorum. Neticede 5 yıl önce kiracının bu teklifi kabul etme zorunluluğu yoktu, teklifi kabul ettiğine ve 5 yıl boyunca da bu şekilde ödediğine göre artık "kiracı aleyhine değişiklik" olmasından söz etmek bence mümkün değil. Kaldı ki sizin de mesajınızda yazdığınız gibi kira miktarı da düşmüş dolayısıyla kiracının da "menfaati" var. Ancak yine de hakimin farklı düşünebileceği konusundaki çekincenize katılıyorum. Ama bu davadaki risk kiracı için sizin için olduğundan daha fazla. Yıllık kiraya 30 günlük icra takibi yapar, itiraz durumunda 30 gün bekledikten sonra tahliye davası açarsınız. Kiracı haklı çıkarsa vekalet ücreti ödersiniz, haksız çıkarsa tahliye kararı çıkar.

Kıymetli Meslektaşım son sene yıllık peşin ödeme yerine araç verilmiş, bu aracın değeri de 6 aylık ödemeye tekabül etmiş. Bu 6 ay bitince de son 6 ayın parasının tamamını vermiş. Yani son kira yılında 6 aylık yapılmış ödemeler bu durumda cevabınız değişir mi? Bu durum fark yaratır mı?
Teşekkürler