Mesajı Okuyun
Old 16-03-2010, 20:35   #20
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Ömeroğlu
Ayrıca icra dairelerinin taleple bağlı olduğu ve takip talebinde inkar tazminatı talebinin yer almadığı şeklindeki görüşe karşı da alacaklının takibe geçtiği tarihte borçlunun takibe itiraz edip etmeyeceğini bilmesi mümkün olamayacağından böyle bir talebinin de olmamasının son derece doğal olduğunu düşünüyorum

Sayın Av.Ömeroğlu,

Görüşünüze saygılıyım, ancak ben de bu görüşe katılamıyorum.

Çünkü "taleple bağlılık" ilkesi, sadece dava ve takip sırasında mevcut olan haklar arasından bir kısmının talep edilip, diğer kısmının talep edilmemesi nedeniyle fazlaya ilişkin kısmın hükme veya karara bağlanamamasını değil, bir hakkın davacı veya alacaklı tarafından talep edilen tutarla sınırlandırılmasındandır. (diye düşünüyorum)

Varsayalım ki bir tazminat davasında dava konusunu 10.000 TL olarak düşünüp dava eden davacı için de dava açılırken tazminat tutarının tam karşılığı olan tutar tam olarak bilinmeyebilir. Yargılama sırasında tazminat alacağının tutarının talep ve dava edilenden fazla tespit edilmesi durumda nasıl ki davacı, "ben önceden bu tutarı bilmiyordum" dolayısıyla taleple bağlılık kuralı beni bağlamaz diyemiyorsa, somut olayda da alacaklının bu savı ileri sürememesi gerekir kanaatindeyim.