Mesajı Okuyun
Old 27-02-2002, 04:32   #1
omar

Varsayılan Rekabet Yasağı

Ben 1992 yılında bir limited şirkette müdür ortak oldum. Daha sonra 1996 yılında aynı sektörde faaliyet gösteren bir limited şirkette daha müdür ortak oldum. Tabiki normal olarak 547. maddeyi ve içereğini bilmiyordum. Bu ikinci şirkette ben %30 hisseye sahibim.Diğer ortak da %70 hisseye sahip.Ancak aramızda bir takım problemler oldu ve ortağım benim haberim olmadan adıma karar defterine sahte imza atarak beni müdürlükten azletti ve 547. maddye dayanarak dava açtı.Benim üçüncü kişilerle yapmış olduğum bütün sözleşmeler, kontratlar geçersiz sayıldı.Ben ve üçüncü kişiler büyük bir zarar içine girdik. Şimdi 547. maddede bir emredicilik olmadığı görülüyor.Benim ikinci ortaklığımda bu ortağım öbür şirkette müdür ortak olduğumu biliyordu ve buna ne yazılı ne sözlü bir itiraz da bulunmayarak bu durumu kabul etmişti.Ama aradan beş yıl geçtikten sonra art niyetle hareket ederek 547. maddeye göre ortaklıktan çıkarılmamı istiyor. Şimdi 547. maddeye göre benim durumum ne olur? Bu duruma bir itiraz hakkım var mıdır? Üçüncü kişilerle yapmış olduğum sözleşmelerin durumu ne olur? (tek başına temsil yetkisine sahiptim)
29-05-2001 15:06:17