Konu: Kürtaj
Mesajı Okuyun
Old 22-03-2010, 21:57   #57
Gemici

Alıntı:
Yazan carmen
İnsanın yaradılışı ile ilgili dini bir kitapta okumuştum.Kuran-ı Kerim de hamileliğin 120. gününde bebeğin ruhunun üfürüldüğü belirtilmiş.Yani anne karnında ki bebek 120. gününde insan vasfına haiz bir canlı haline gelmektedir.Bu süre, kanundaki yasal kürtaj süresi ile de örtüşüyor.Bana bir hayli ilginç gelmişti paylaşmak istedim.

Sayın carmen,

Kadın Hakları Çalışma Grubu'na dün konu hakkında Tarih'te ve Değişik Kültürler'de Kürtaj başlığı altında bir mesaj yazdım. Linkini allta verdiğim mesajımda İslam Dinin'nin konuya bakışını, İslam konusunu iyi bilen birisi yazar düşüncesi ile, açıklamadım.

Buna rağmen şimdi kısa açıklama getirmek gereksinimi duyuyorum:
Kuran-ı Kerim herhangi bir süre belirtmiyor. İslam Dini'nin konu hakkındaki tutumu hadislerle belirleniyor. Bu konuda birbiri ile çelişen iki hadis var. Bir hadise göre bir et parçası olan cenine 120. ci günde ruh üflenir. İkinci bir hadise göre ise 40.cı günde. Ruhun 120.ci veya 40.cı günde üflendiğinin pratik sonucu şu: 120 günü esas alırsanız, bu süreden önce çocuk aldırma günah değildir; yok eğer 40 günü esas alırsanız 40.cı günden önce çocuk aldırmak günah değildir. Bazı kaynaklara göre çocuğa ruh üflenmesi çocuğa can verilmesi anlamına gelmiyor. Çocuğa can verildikten sonra çocuk aldırılırsa 'gurre' denen bir kefaret ödemek ve tövbe etmek gerekir. Can verilmeden aldırılılan çocukta gurre yoktur.

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...944#post394944

Saygılarımla