Mesajı Okuyun
Old 20-11-2006, 15:28   #35
turbo

Varsayılan İngİlİzce Mİ Yabanci Dİl Mİ?

Neden bizim insanımız sadece İngilizce öğrenme-öğretme sevdalısıdır, enteresan ve aslında cevabı açık olan bir konudur. Bu ankette de İngilizce yerine, 'yabancı dil bilen avukat' kullanılsaydı bence daha doğru olacaktı.
İngilizcenin dünya dili olduğu tezi, Amerikan ve İngiliz sömürgelerinde yaygındır. Bir Fransız ya da Rus sömürgesine gidildiğinde, dünya dili kavramının ne kadar esnek olduğu farkedilecektir.
Benim görüşüm, elbette ki yabancı dil öğrenmek, -ingilizce olsun, başka bir dil olsun- kültürel açıdan iyi ve gerekli bir şeydir. Yanlış olanın, bu durumun sadece İngilizceye indirgenmiş olmasıdır.
Öte yandan, uluslararası alanda mesleki faaliyet göstermek isteyen meslektaşlarım için, Amerikalı yada İngiliz olmayan müvekkilleriyle, İngilizce yerine onların dilinde konuşuyor olması, hem işi hem de ilgili müvekkilin ülkesinde çevre oluşturması ve yani iş imkanlarına ulaşması açısından daha iyi olmayacak mıdır.
Dünyanın Amerika'dan ibaret olmadığı ve dünyada İngilizceden başka diller olduğunu gözden kaçırmamaız gerektiğini düşünüyorum
Şunu da eklemeden edemeyeceğim, ben bir avukatım ve doğaldır ki, bir hukukçuyum. Tercümanlık yapacak olsaydım, Hukuk Fakültesi okumazdım.
Saygılarımla.