Mesajı Okuyun
Old 14-04-2002, 02:11   #8
Av.Nevra BAŞKAL

Sayın Rezay,

Sayın Av. Hulusi Metin'in, "her konuyu kendi alanında tartışmamız daha iyi olmaz mı?" şeklindeki, benim de katıldığım bir uyarıda bulunmasına karşın, ne yazık ki, stajyerlerin avukatlık bürosunda çalışmaları hakkındaki düşüncelerinize yanıt vermeden geçemedim. Olabildiği kadar kısa tutmaya çalışacağım.

Stajyer avukatlık, Avukatlık Kanunu kapsamında düzenlenmiştir; avukatların uymak zorunda oldukları "başka işlerde çalışma yasağı" ya da diğer meslek kurallarına tabi olduğumuz, koşulları oluştuğunda disiplin cezası alabildiğimiz biliniyorken, nasıl olur da bizleri üniversite öğrencisi olarak düşünebilirsiniz?

Üniversite öğrencisiyken, uymamız gereken "başka işlerde çalışma yasağı" olmadığından, hem çalışıp, hem okumak zorunda kalan stajyerlerin, staj dönemi içinde ev kiralarını nasıl ödeyeceklerini düşünüyorsunuz?

Avukatlık bürosunda çalışma koşullarına gelince, ben kendi adıma, bana, hukukla ilgili olmak kaydıyla verilecek her türlü sorumluluğu almaya hazırım ve üstelik bunu talep de ederim. Büroyu beraber kullanmak adına üzerime düşeni de yaparım. Ama yanında çalıştığınız avukatın, çocuklarının cep telefonu faturalarını yatırmak için, kuyrukta beklemek zorunda bırakılmak, sizin hoşunuza gider miydi? Ve (bilemiyorum, belki ağır bir tabir ama) sömürüldüğünüzü düşünmez miydiniz?

Konu başlığına pek yakışmayan bir yanıt olduğu için hepinizden özür dilerim.

Saygıyla.