Konu: Veraset
Mesajı Okuyun
Old 03-03-2002, 00:25   #1
alper

Varsayılan Veraset

Sayın yetkililer,
Bir hafta önce babamı kaybettim. Başsağlığı için gelen dostların iyi niyetli uyarıları ile kafamız iyice karıştı.Bir ay içinde veraset ilamını çıkarmamız gerekiyormuş. Veraset ilamı için sulh hukuk mahkemesine başvurulacağını biliyorum.İlam sonrasıda şuan annemin oturmakta olduğu daire ile % 50 hissesine sahip olduğu yazlıkların bağlı olduğu vergi dairesine veraset ve intikal beyannamesi vermemiz gerektiğini biliyordum. Bir dostumuz bir komşusunun bu işlemleri belediyede veya belediye aracılığı ile yaptırması sonrası az vergi verdiklerini belirttiler. Belediyelerin bu işlemi yapmaya yetkili olup olmadıklarını bilemiyorum.Aslına bakarsanız kardeşim ve ben sözkonusu dairelerde annem oturacağı için annem lehine feragat etmeye karar verdik. Sözkonusu dairelerden feragat ettiğimizi nerede beyan edeceğiz. Feragatımız sonrası Allah ona uzun ömürler versin ama annemin ölümü halinde dairelerin durumu ne olabilir. Sözkonusu bu veraset ve intikal vergisinin oranı nedir ve neye göre tesbit edilerek tahsil edilmektedir. Ayrıca elektrik,telefon,su gibi aboneleliklerde isim değişikliğine gerek varmıdır. Değiştirmesem ne olur. Saygılarımla

04-03-2001 12:15:40