Mesajı Okuyun
Old 20-02-2015, 10:51   #9
Av.Can

bu konu açılınca hep şunu düşünüyorum. Serbest piyasa kuralları içinde şekillenen bir iş ilişkisi işveren-işgören avukat ilişkisi. bu durumda mesleki etik ve diğer hususlar saklı kalmak kaydıyla ücretlerle ilgili düzenleme ekonomi bilimine göre ancak piyasada oluşur. arz ve talebin kesiştiği yer de diyebiliriz. Bu nedenle ücretin azlığından dolayı işvereni suçlamak çok anlamsız. Kapitalist ekonomiye onay verip sosyalist taleplerde bulunmak ancak bar muhabbeti olur. Bizimkide çok cimri yeaa diyerekten. İşin doğası icabı patron çok iş az maaş, işçi az iş çok maaş ister. bu kadar niteliksiz avukat hergün mesleğe başlarsa ücretlerin de sekreter maaşından az yukarıda seyretmesi bilimsel bir zorunluluk. Rahmetli Marx cilt cilt açıklamış bunları. o yüzden ben hiç şaşmıyorum. Büro açmayacak arkadaşlar için yapılması gereken şey iyi avukat olmaya çalışmak mümkünse yabancı dil öğrenmek ve bu sayede yüksek ücretler talep etmek ya da yüksek ücret veren bürolarda bu sayede iş bulabilmektir. Zira emek sömürüsü sadece avukatlık mesleğine ilişkin değil.

Ha gerçekten bu duruma isyan boyutundaysanız sistemi değiştirmek için toplumsal mücadeleye girişmek gerekir ki bunun ilk koşulu da önce kendinizi feda etmek. Yoksa istesek de istemesek de bu pislik dünya düzeninin kuralı bu. kuralın içinde oyunu kendinizce kazanmaya çalışın derim.