Mesajı Okuyun
Old 21-05-2008, 15:36   #1
Av. Reşit Altunışık

Varsayılan Soyadı Değiştirme Davasında 'Muhik Sebep'

Değerli meslektaşlarım soracağım konu aslında daha önce forumlarda tartışılmış ancak benim araştırdığım hususu forumlarda bulamadım.
Anne ve babası boşanmış ve babasının soyadını taşımakta olan,babasının soyadı yerine annesinin soyadını kullanmak isteyen reşit şahsın açacağı soyadı değişkliği davasında:
1-Şahsın açacağı davada soyadı değişikliği için mahkemeye bildireceği delillerde(özellikle tanık ifadelerinde) hangi hususlar mahkemeler tarafından muhik sebep olarak dikkate alınmakta.Bildiğim kadarıyla boşanma neticesinde babanın nafaka ve kişisel ilişki kurma yönündeki hususları yerine getirmemesi tek başına yeterli değil.Örnek davası olan meslektaşlarımız beni ileri sürülecek özellikle tanık anlatımlarında mahkemenin dikkatine sunulacak hususlar konusunda aydınlatırlarsa sevinirim
2-Dava davacının nüfusa kayıtlı olduğu yer dışında başka bir yer mahkemesinde açılabilir mi?Bildiğim kadarıyla kesin yetki durumu sözkonusu değil ve yetki meselesi itiraza tabi.
Cevap verme nezaketinde bulunan meslektaşlarıma şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum.Saygılarımla.