Mesajı Okuyun
Old 20-11-2006, 16:40   #7
av.s.saban

Rahatsiz vekalet ücreti

Alıntı:
Yazan cemoka23
Merhaba sayın meslektaşlarım,
Geçtiğimiz günlerde kazandığım bir dava ile ilgili ilama dayalı bir icra takibi yaptım. Dosya henüz kesinleşmedi. Karşı taraf davalı borçlu teminat sened ile icrayı 60 gün durdurdu. 60 günün dolmasından sonra ben teminat mektubunu nakte çevirmeyip, Yargıtay'dan kesinleşme haberini beklerken, affınıza sığınarak, emek hırsızı müvekkilim davacı, çok gayrıahlaki bir hareketle benden habersiz, parayı nakte çevirip dosyayı da infaz edip kayıplara karışmış. Şimdi iki sorum var:
1) Aramızda sözleşme mevcut değil. Ancak asgari ücret tarifesine göe bir avukatlık hizmeti ücreti ve İlamda belirtilen ücret bir de icra vekalet ücreti bana ait değil midir? Bu parayı müvekkilimden dava ya da icra yoluyla alabilir miyim?
2) İcra dairesinin vekalet ücretimi, bizzat davacı alacaklı müvekkilie ödemesi uygun mudur? Şikayet yolu mevcut mudur?
Saygılar sunar şimdiden teşekkür ederim.
Meslektaşlarımızın karşılaştığı en tasız ve çirkin dirimlardan biri:
Vekalet ücreti yasal olarak mahkama masraflarından sayılır.Bu nedenledir ki davayı kazanan asil adına hükmedilir.Eğer müvekkilinizle bir ücret anlaşması yapmadıysanız,asgari ücret tarifesinde belirlenen ücrete hak kazanırsınız.Kısacası karşı tarafa hükmedilen mahkeme ve icra vekalet ücreti alabileceğiniz ücrettir.Müvekkiliniz bu ücretleri dosyadan tahsil ettiyse ona karşı icra takibi yapabilir,itiraz durumunda da %40 icra inkar talebi ile dava acabilirsiniz.İcranın bu ücreti ödemesi nedeni ile şikayet yolu olduğunu düşünmüyorum.Zira kararda asile ödenmesi yolunda ibare vardır.