Mesajı Okuyun
Old 11-11-2010, 17:37   #1
FIRAT_34

Varsayılan Gayrimenkul Satış Vaadi Sözleşmesine dayanarak Tapu İptal ve Tescil Davası

Tüm meslektaşlarıma iyi günler diliyorum.Müvekkilim resmi şekil şartına uygun gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi ile müteahhitten kaba olarak daire satın alıyor.Daha sonra arsa sahibi tüm daireleri kat irtifakı kurmak sureti ile kendi adına tescilini yapıyor.Daha sonra müteahhid ortadan kayboluyor.Müvekkilim arsa sahibinin müteahhidden daire satın alan kişilerin dairelerini devrettiğini öğrendiğinden dairesinin tapusunu adına tescil edilmesini talep ediyor.Ancak arsa sahibi diğer kişilerden hiçbir talebi olmadığı halde müvekkilimden inşaatın tam olarak bitmediği iddiası ile para talebi oluyor.hem müteahhid tarafından satılmış daireler satın alan kişilere hem de arsa sahibine düşen daireler arsa sahibi tarafından başkalarına satılarak tescilleri yapılıyor.Çekilen ihtarnameye rağmen herhangi bir işlem yapılmadığından tüketici mahkemesine dava açtım.Arsa sahibinin mütreahhidin daire sattığı kişilere hiçbir talebi olmadan dairelerin devrini yapdığından müvekkilimden böyle bir talebi olamayacağını düşünüyorum.Ancak incelediğim kararlarda eksikliğin giderilmesi şartı ile tescil öngörülmekte.Lehime kullanabileceğim Yagıtay kararı aramaktayım. Şimdiden teşekkürler.