Mesajı Okuyun
Old 05-01-2011, 23:59   #5
mahzen

Alıntı:
Yazan Av. Selen Vargün
herkese merhaba,

ceza kanunu'nun 257. maddesinde düzenlenen Görevi Kötüye Kullanma (GKK) suçunda memurun görevini kötüye kullanması, kişilerin mağduriyetine yol açması veya kamuyu zarara uğratması veya haksız bir kazanç sağlaması gerekiyor ki suç oluşsun.

diyelim ki ben bir vatandaşım, ifade için getirildiğim karakolda memurların polis aracının arızasından bahsettiğini duydum. içimden geldi ve arızanın tamir edilebilmesi için belli bir miktarı hibe ettim.

şimdi... ortada rızayla verilmiş bir para var, yine de sonradan şikayetçi olan kişinin bu rızası hukuka uygunluk sebebi midir? ya da ne olursa olsun memur bu parayı hiçbir surette almamış mı olmalıydı? peki parayı sonradan bankaya havale yoluyla kendisine iade ederse ne değişir?

cevaplarınız beni gerçekten çok mutlu edecek!

sevinçli, heyecanlı, tutkulu, coşkulu, bir o kadar da bilge, dingin, saf günler ve yeni yıllar dilerim
Sn. meslektaşım;
Görevi kötüye kullanma suçunun oluşması için TCK ilgili maddesinde aranan unsurların somut olayda bulunmadığını bu yüzden bu suçun oluşmadığını düşünüyorum.Çünkü madde gerekçesinde bu suçun oluşması için suçu işleyen kamu görevlisinin kişilere haksız bir kazanç sağlaması gerekiyor yani burada kamu görevlisinin değil diğer kişilerin menfaatinden söz ediliyor.Bunun haricinde sayın BaharB' nin dile getirdiği madde 255 deki suçun unsurları da olayda gerçekleşmemiştir kanaatindeyim.Çünkü sunduğunuz bilgilerden ,ortada kamu görevlisinin elde ettiği bir kişisel menfaat olmadığı sonucuna varıyorum.