Mesajı Okuyun
Old 07-01-2008, 10:52   #19
Av. Arzu Mercan

Hukuk Fakültesinden hukuk eğitimi almış olanka mezun olunur. Hukuk eğitimi bir meslek eğitimi değildir. Mezunlar daha sonra mesleki eğitim alarak (ki biz bunu staj diyoruz) avukat, hakim, savcı veya bankacılık eğitim alarak bankacı vs. olabilirler.

Öncelikle Hukuk fakültesinden mezun olan avukat olarak mezun olmaz bu yanılgıdan kurtulalım.

Hukuk fakültesi 6 yıl olsun fikri önce cazip görünmekle birlikte adı üstünde hukuk fakültesi eğitimin hiç bir anınada taraf olma, çatışma , çözüm, farklılaşma gibi çalışmalar yapılmaz yapılması da bence gerekli değil . Çözüm tabii ki şimdiki staj yöntemi de değil, hakim ve savcı adayları için işler şimdilik biriaz daha yoluna girmiş gibi adalet akademisi hukuk eğitimi üzerine mesleki formasyon eğitimi vermekte (yeterliği vb konuları tartışmıyorum) ama en azından bence doğru bir yapılanma.

Benzer bir yapılanmanın Avukatlık Meslek Akademisinin de bir an önce açılması, en az iki yıl hem eğitim hemde pratıği kapsayan bir staj döneminin geçinilmesi gerektiği rüşünüyorum. Amerikayı yeniden kesfetmiyorum benzer uygulamalar bir çok ülkede uygulanıyor.

Gelelim duruşma izlemeye meslekte 15. yılımdayım her fırsatta duruşma izlerim. Avukatlıkta malzeme insan ve insana ait olandır. İzlemek bence bulunumaz nimettir. Tabii bakmakla izlemek arasındaki farkı unutmamak gerekir.

Herkese mutlu bur yıl dilerim.