Mesajı Okuyun
Old 01-05-2012, 18:08   #39
Av.Mehmet Saim Dikici

İcra takibi yoğun olan hukuk bürolarında gerçekten sıkıntılı durumlar yaşanabiliyor. Yaklaşık 1 yıl kadar önce telefonuma bir (SMS=) mesaj geldi, ve 587 TL borcumu ödemek için ____ nolu telefonu aramamı ve hemen ödememi, aksi takdirde evime, araçlarıma, banka hesaplarıma haciz kararı alındığını (!) yazmışlardı...

Şaşırdım ve herhalde bir yanlışlık olmalı diye düşündüm ve yine de arayayım dedim...

Aradığım kişi TC kimlik nomu sordu verdim: evet 587 TL borcunuz varmış dedi.

Nasıl olur dedim, benim borcum yok. O tarihten tam 9 yıl 11 ay önceki bir işlem nedeniyle borçlu olduğumun görüldüğünü ve ödemezsem haciz kararı alacakalrını söyleyince iyice tepem attı.

Dayanağını sordum, söyledi. Oysa öyle bir borcum olamazdı, zamanında ödemiştim elimde hem dekontum hem de sözleşmem vardı... ama kimbilir nerededir diye iyice canım sıkıldı. Allahtan ben hiçbir dekontu, sözleşmeyi belgeyi atmam. Aradım buldum... Gerçekten borcum yoktu. Aradım tekrar, söyledim... "Aaa kusura bakmayın bir yanlışlık olmuş, özür dileriz..." dediler. Bu kadar kolay mı?

Şimdi arkadaşlar böyle bir davranış mesleğe açıkça zarar veriyor... Ben avukat olduğum halde son derece rahatsız oldum... Vatandaşı düşünemiyorum. Dekontu bulamasaydım nolacaktı? O nedenle yazılan mesajların gerçek duruma uygun olması ve borçlu da olsa vatandaşı rahatsız etmemesi gerekir.