Mesajı Okuyun
Old 05-09-2009, 11:20   #48
fevziFIRAT

Sınavlarla ilgili kaynak konusu çok enteresan bir konu.

Piyasada meşhur olan, farklı farklı kaynaklar var. Dediğiniz gibi herkesin bir fikri var, şu kaynak iyiydi, şu kötüydü diye.

Ama bu kaynak konusu biraz da çalışacak insan bağlı. Örneğin ben çok popüler bir yayının bazı kitaplarını aldım, fakat beğenmedim. Eksiklik veya yanlışlık olduğundan değil. Kitabın şekli, anlatım sistemi, başlıklandırma, yazarın üslubu vs. pek çok etken var.

Yine bir diğer ilginç bulduğum konu var. Bir yazar var, çok tutuluyor, kitapları yok satıyor. Bu yazara bakıyoruz ki, 7-8 hukuk alanında kitap yazmış. Adının önünde hiçbir akademik ünvan yok. Tenzih ederim, belki de mükemmel bir hukukçudur, fakat bu noktada fakültemdeki hocalarıma haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Hakimlik-savcılık sınavları da artık bir sektör haline gelmiş, kitaplar, dersaneler, hocalar vs. derken bu işte de para konuşur hale gelmiştir. Bir yerde para konuşursa, sevgi ve maneviyat biter, kalite düşer, ezbercilik ortaya çıkar.

Sevgili mary, şu yukarıdaki paragraflarda soruna cevap vermediğimin farkındayım Ama sana denk geldi diyelim içimi dökecek yer arıyormuşum ben de.

Son tahlilde belki yardımcı olacak bir kaç satır;

Bir yayınevine takılıp kalmamakta yarar var. ''Falanca'' yayınevinin tüm kitaplarını alıp çalışmak faydalı olmaz demiyorum ama, farklı dalların hepsinde aynı üst düzey başarıyı yakalamak bir yayınevi için zor olsa gerek. Naçizane tavsiyem, kitapçıya gidin ve kaynaklara bakın. Birkaç saatinizi ayırın gerekirse, hangisinin dili, anlatımı, kitap kapağı, yazı stili, başlık sistemi hoşunuza gidiyorsa onu alın. Ufak tefek farklar kimseye ne sınav kazandırır, ne sınav kaybettirir. Bir hukukçu olarak bunu yazmaktan hicap duyuyorum fakat, mümkünse fotokopi teknolojisinden faydalanınız. Maliyet açısından avantajlı olursunuz, beğenmediğiniz kaynağı rahatça bırakarak bir diğer kaynağa yönelebilirsiniz. Madem dersaneye gidemiyoruz, sektörün dişlileri bizi ezeceğine biz de oyunu kuralına göre oynarız

Yine bir diğer dikkat edeceğiniz husus, ne kadar zamanınız olduğudur. Zaman yoksa, yapılacak şey özet niteliği ağır basan kaynaklara başvurmaktır. Bazı dersanelerin notlarını da, en azından göz gezdirmek ve bu dersaneye gidenler ne yapıyorlar acaba diye bakmak için tavsiye ederim. Dersane notlarının nasıl ve nerden temin edileceği az çok biliniyor

Son olarak rahat olmakta fayda var, kitaplar içerik olarak birbirine benzer.