Mesajı Okuyun
Old 01-02-2003, 18:42   #23
Nusret

Varsayılan Yine Tüm Forumcu Arkadaşlara;

Şimdiye kadar bu konuda içerikle ilgili iki, konunun tartışılması yöntemiyle ilgili birkaç mesaj yazdım. Ama nedense, yöntemle ilgili yazdıklarıma yönelik birkaç eleştiri-değerlendirme mesajı gelmesine rağmen içerik ile ilgili yazdığım mesajlarıma hiç cevap gelmedi.

Ben de acaba, yöntem tartışmasını çok seven bir toplumun üyeleri miyiz, diye kara kara düşünmeye başladım. Sadece yöntem tartışması bizi ilerletmez! Tartışmanın öze ilişkin olarak da yürümesi gerekir.

Örneğin, bizde çok sık kullanılan "%98'imiz Müslüman" sözüne ilişkin beyan ettiğim düşüncelerime karşı hiç bir arkadaş bir şey demedi. Halbuki bu söylem, bence hem çok tehlikeli ve hem de çok yanlış bir söylemdi. Memleketimizde din adına yapılan hemen her şey bu klişenin ve bu klişenin yarattığı "haklılık" duygusunun arkasına gizleniyordu. İlköğretimde din dersi öğretiminin zorunlu kılınması da bu klişe ile gerekçelendirilmekteydi. '70'li yıllarda din dersi liselerde bile seçmeli iken "%98'imiz Müslüman" değil idiydi de, şimdi mi oldu ki, ilkokul 4. sınıftan itibaren din dersini zorunlu hale getiriyor ve bunu savunuyorsunuz?

Değerli arkadaşların, konunun bu ve diğer yanlarıyla ilgili görüşlerini yazmaktan geri kalmamaları dileğiyle...