Mesajı Okuyun
Old 28-12-2002, 22:26   #15
aytenagirdemir

Sn. Taskapan,

Yukarıdaki yazımda çok genel ifadelerle neden zorunlu din dersleri olmayacağını eksik/fazla anlatmaya çalıştım. Sizin yazınıza ilişkin eleştirilerim yine o yazımda mevcut diye düşünüyorum.
Sadece sizin şu tesbite nasıl ulaştığınızı merak ediyorum?
Bu ülkenin %98'inin Müslüman olduğunu iddia ediyorsunuz! Dayanağınızı merak ettim. Nüfus cüzdanlarındaki din hanelerine göre yapılan istatistikler değildir umarım. Çünkü bu ülkede yaşayıp ta dinsiz olanların dini/dinsizliği tercihleri nüfus cüzdanına dava açmadıkça işlenmiyor. Doğar doğmaz din hanesi İslam olarak devletin kamu görevlisi tarafından yazılıyor. Ve bir çok ateist başıma bir şey gelir diyerek ve/veya uzun ve masraflı olan dava açma yolunu tercih etmiyor. Demokrasi %98'in iktidarı demek değildir elbet. Demokrasi azınlığın haklarının korunduğu güvence altına alındığı sistemdir. Nasıl olsa %98'im diyerek her şeyi yapma hakkına sahip olmanın sistemi olarak düşünmüyorsunuzdur umarım. Laiklik de bu değildir bu bağlamda. Laiklik de demokrasinin olmazsa olmazı ise eğer %98'in rakamdan öte bir anlamı yoktur bana göre. Yazımda kısaca laikliğe aykırı bazı durumlardan da bahsetmiştim. Bunlardan biri de nüfus cüzdanında din hanesinin olması idi. Çünkü Anayasa 24 (umarım yanlış hatırlamıyorumdur) hiç kimsenin dini inancını açıklamaya zorlanamayacağı hükmünü içerir. Oysa nüfus cüzdanlarında din hanesi bulunmakta ve Anayasaya aykırılık devam etmektedir.

Saygılarımla