Mesajı Okuyun
Old 30-04-2008, 01:52   #24
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan avukatlık kalitesinin artırılması için alınması gerekli acil tedbirler

Ben bir ülkede hukuk fakültesi mezunuyum diyen kişinin kayıtsız şartsız HUKUKÇU kimliğine sahip olması gerektiğini düşünüyorum.

Yoksa insanları sınava sokarak hukukçu yapamazsınız.

Kopya çeken hukukçu olur ve gereklieğitimi almış bir kişinin önüne geçer.

Burada hukukçu olmak yeteneğine sahip bir insan hukukçu tanımlamasının dışında kalacaktır.

Sayın Aladağ'a katılıyorum. Hodri meydan.

Sorun yeterli hukuk bilgisine de sahip olmak değil, hukuk mantığına ve bilgisine sahip olup bunu güncelleştirebilmek. Bu her hukukçunun görevi. Kalite ayrı bir konu. Kalite bu görevin yanında yetenekleri de gerektirebilir.

Bir kısım arkadaşlarımız sınav yanlısı bir kısmı karşı. Neden?

İnsanı alıp hukuk fakültesinde okutuyorsunuz, yıllarına alıyorsunuz, mezun ediyorsunuz, fakülteniz bu hukukçudur diyor, sınava sokuyorsunuz ve sen hukukçu olamazsın diyorsunuz. Bu kaybolan yılların hesabını kim verecek? Hukukçu değillerse bu çocukların yıllarını neden çaldınız ve niye diploma verdiniz?

Şimdi avukat arkadaşlar birbirlerine düşman olup sınavı vb. tartışıyorlar. Sorun diğer avukatlar değil. Sorun biziz.

Ben daha önca başka bir forumda avukatların hacze çıkmaması gerektiğini,icra memurunun haczi yapmak görevi olduğunu, avukatların bu süre içinde bürolarında oturup araştırma yapması gerektiğini savunmuştum. Düşüncemde ısrarlıyım

Aldığım tepki; İcra memurları iş yapmaz, rüşvet alıp dosyayı çıkmaza sokarlar vb oldu. Ama biliyorum ki her avukatın kafasında da diğer avukattan geri kalmamak, daha iyi avukat olduğunu (parayı çabuk tahsil ederek)kanıtlama ihtiyacı var.

Normal olarak yapılamsı gereken avukatın yolluğu ve masrafları dosyaya yatırması, oradan alınan para ile haciz giderlerinin karşılanmasıdır. Ama her avukat ben yupılan işlemi kontrol edeceğim diye araştırma zamanından feragat etmektedir.

Bu da yetmiyor; ben daha öne geçeyim, işimi çabuk bitireyim diye diğer mesletaşlarıyla rekabete girip onların önüne geçmeye uğraşıyor.Bunu türlü biçimlerde yapıyor.

Haciz işlemi icra memurunun görevi. Siz masrafları ödemek ve yapılan işlemi kontrol etmek bahanesi ile yanındasınız. Kulağına fısıldayıp bu işi böyle çözersek sana ... TL diyorsunuz. Diğer avukatı da böyle davranmaya zorluyorsunuz. Hukukçuluğunuz nerede?

Bence öncelikle meslek mensupları meslek kurallarına uymayı ilke edinmeli.

Mesleği sadece para kazanma kapısı olarak gören insanların bunları anlayabileceğini çok varsaymıyorum. Ama bunlar gerçek.

Sonra avukatlığın kalitesini yükseltmek diye tartışıyoruz.

Avukatlık diye doğal bir şey yoktur. O bir elma değildir ki daha büyük nasıl yaparım, daha kırmızı nasıl yaparım diye düşünesin.

O insanların ürettiği bir meslek grubudur ve meslek ilkelerine uymak artık bir zorunluluk olmaktan çıkıp erdem haline gelmiştir. Avukatlığı sadece para kazanma amacı olarak gören bir insan karşısında ne yapabilirsiniz?

Disiplin kuruluna başvurma.

Ben henüz başvurmadım ama bir çok insanı orada savundum.

Herkese kolay gelsin