Mesajı Okuyun
Old 20-10-2007, 00:02   #22
Gemici

Alıntı:
Yazan tiyerianri
Bir de şöyle bir durum var;memur olabilmek için onca zorluğa katlanıp KPSS'ye çalışıp kazanan memur arkadaşlarımız daha ilk günden nasıl oluyorda bunca şikayetleri yapma hakkını buluyorlar.Kimse kimseyi zorla icra memuru yapmıyor ki...

Kimse kimseyi zorla avukat ta yapmıyor bildiğim kadarı ile!

Alıntı yaptığım türden ifadelerin olaya bir çözüm getirmekten ziyade avukatlarla icra memurları arasındaki ilişkiyi kötüleştireceğini düşünüyorum. Karşılıklı suçlamalar, özellikle hem icra memurlarının safında, hemde avukatların safında olaya ciddi bir çözüm getirmek için çabalıyan kişilerin varlığı göz önüne alındığında, kördöğüşünden başka bir şey değildir.

Olayın avukarlarla icra memurları arasındaki anlaşmazlıktan ziyade bir sistem problemi olduğunu anladığımız andan itibaren çüzüme götüren ilk doğru adımı atmış oluruz. Bunu yaparkende mesleğini severek ve candan yerine getiren avukatların ve icra memurlarının beraber çalışması birbirilerini desteklemesi gerekir. Burada yürütülen tartışmayı bir başlangıç olarak görüyorum;en azından tarafların birbirilerini anlamaları açısından.

Avukatlarla icra memurlarının yolsuzluğa ve rüşvete karşı beraberce sürdürecekleri bir uğraşı rüşvet olayını ortadan kaldırmaz, ama en azından bir başlangıç olur. Bu türden bir ortak çalışma Türkiye şartlarında gerçekleşir mi ayrı mesele.

Türkiyedeki uygulamayı THS’de okumadan önce, avukatların icra takibine çıktıklarını bilmiyordum. Konu beni ilgilendirmiyordu da. THS"deki mesajlar olay konusunda fikir sahibi olmama yol açtı. Bidiklerini internet sitesinde açıklamak istemiyen bazı avukatların kulakları çınlasın!

Alıntı:
Yazan muzaffererdogan
Bence getirilecek bir düzenleme ile avukatların hacze çıkmaları önlensin (gerekli önlemler alınarak). Böylece bu yakınmaların çoğu sona erer. Avukatlar da hukuki araştırmalar için daha fazla zamana sahip olurlar.

Sayın muzaffererdogan’ın getirdiği öneriyi, Alman ve Avustruya sistemlerini göz önünde bulundurarak, üzerinde ciddiyetle durulması gereken bir öneri olarak görüyorum. Bu iki ülkede icra olayını gerçekleştiren icra memurlarıdır. İcra memurları adliye teşkilatının bir elemanı olarak devlet adına icra işlemini yürütür. Avukatın vazifesi icra edilmesi gereken ilamı icra memuruna gönderip onu görevlendirmektir. İcra işlemi adliye teşkilatı tarafından yürütülen devlete ait bir işlem olduğu için, alacaklı tarafın temsilcisi olan avukatın devlete ait bir göreve katılmasını doğru bulmuyorum.

Aynı sistemin Türkiye’de uygulanmasının şimdiki çelişkileri ve kırgınlıkları ortadan kaldıracağına inanıyorum. Önemli olan böyle bir sistemin dejenere olmaması için gereken tedbirlerin alınması.

Saygılarımla