Mesajı Okuyun
Old 18-02-2002, 01:50   #1
alpaslan

Varsayılan Güvence Bedeli

1.11.1998 tarihinde ev sahibim ile kira sözleşmesi yaparken taşınma giderlerinin çok olması sebebiyle o an dolar veremiyeceğimi karşılığı çek verebileceğimi söyleyerek verdim.Çek vermeme rağmen Kiracı mal sahibine 500 doları güvence olarak vermiştir. Bu güvence dairenin tahliyesi sırasında kiralana ait ödemelere ait borç bırakılmaması ve daireye ziyan verilmemesi halinde iade edilecektir şeklindeki madde aynen kira sözleşmesinde kalmıştır. 1.11.1999 tarihinde karşılıklı anlaşarak 1.11.2000 tarihinde kira artışını kabul etmemesi üzerine tevdii mahalli tayini ile kiralarımı yatırıyorum. Ev sahibi telefonda kiraları aldığını fakat sözleşmede yer alan 500 doları kendisine vermemi istiyor. Zor durumda olmam sebebiyle ilk kira sözleşmesini yaparken mal sahibinin her dediğine evet dediğimiz bir ortamda düzenlenen bu sözleşmede belirtilen güvence bedelinin ne kadar geçerliliği vardır. Bugün için ben bu güvence bedelini vermezsem ne olabilir. Kira sözleşmemde ayrıca Müşterek borçlu ve müteselsil kefilimin imzası ve adresi bulunmaktayken güvence bedeli istenmesi ne kadar doğrudur. Şimdiden teşekkür eder saygılarımı sunarım.

20-12-2000 11:08:56