Mesajı Okuyun
Old 29-09-2009, 21:05   #2
avbilgen

5510 sayılı yasanın 37.maddesinde (Evlenmeleri nedeniyle 34 üncü maddeye göre bağlanan gelir veya aylıkları kesilmesi gereken eş veya çocukların, evlenmeleri ve talepte bulunmaları halinde almakta oldukları aylık veya gelirlerinin bir yıllık tutarı bir defaya mahsus olmak üzere evlenme ödeneği olarak peşin ödenir. Evlenme ödeneği alan hak sahibinin aylığının kesildiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde boşanması halinde, bir yıllık sürenin sonuna kadar gelir veya aylık bağlanmaz) açıkça yazdığı gibi sadece bir defaya mahsus alınabiliyor. Yani daha önceki evlendiğinde yani 15 yıl önce evlendiğinde bu alacağını almış olabilir mi? Eğer almışsa yeniden alamaz diye düşünüyorum.Almamışsa bence ödeme yapılamamasının yasal bir dayanağı yok. Aynı zamanda benim bildiğim SGK'na karşı açılacak madde 101 gereği (bu kanunda aksine hüküm bulunmayan hallerde, bu Kanun hükümlerinin uygulanmasıyla ilgili ortaya çıkan uyuşmazlıklar iş mahkemelerinde görülür) davalarda görevli mahkeme iş mahkemeleri diye düşünüyorum. Şahsın beraber yaşadığına dair daha önce bir tespit var mı? Maaşı kesilmediğine göre yok böyle bir tespit. Eğer yoksa bence dava açmanız halinde SGK ödeme yapmak zorunda kalacaktır diye düşünüyorum. İyi çalışmalar.