Mesajı Okuyun
Old 10-09-2007, 20:34   #12
üye14072

özel araçlarımızda iki adet sigorta bulunmaktadır.
bunlardan birincisi, zorunlu mali mesuliyet sigortasıdır. halk arasında trafik sigortası da denir.
bu sigortanın amacı, karşı tarafa verdiğimiz zararların karşılanmasını temin etmektir. örneğin, bir araç gitti ve A kişinin ölümüne sebep oldu, ve fakat araç malikinin hiç bir malı mülkü yok. işte bu sigorta türü bu durumda A nın yakınlarının türlü zararlarını ödemekte.

diğer sigorta türü ise, ihtiyari mali mesuliyet sigortasıdır. halk arasında buna kasko denir.

bu sigorta türünün amacı bizim gördüğümüz zararları karşılamak,
ayrıca üçüncü şahsa verdiğimiz zararın ZMMS limitinden fazla olması halinde üçüncü şahısların zararını karşılamaktır.

bunları neden yazıyorum.
bildiğimi özetliyorum.
hiç şüphesiz sigorta mevzuatı ve tazminat hukuku ile ilgili ayrıntılar vardır,
örneğin yolcu otobüslerinde yapılması zorunlu olan koltuk sigortası bunlardan biridir. bu sigorta türünü en iyi Batman dan bir meslektaşım biliyor ona da buradan bir kez daha teşekkürler.

bildiklerimi özetledim.
amacım ükelalık değildir.
yanlış bildiğim varsa düzeltilmesi dileği ile
saygılar
av. m. emin öztürk

halk arasında trafik kazası ile ilgili yaygın ve yanlış bir kanaat şudur.
A trafikte öldü, karısı 400 bin YTL aldı,
bizim avukat işi beceremedi bizim B öldü 4 bin lira alamadık.

öncelikle belirtmek gerekir ki
felaketler nemalanma yeri değildir,
her kazada ölenin yaşarken ne olduğu, kaç yaşında olduğu, ne iş yaptığı kazadaki kusur oranı başta olmak üzere pek çok husus tazminatı etkiler.

tanrı kimseye öyle acı vermesin
ama bu gibi durumlarda kazanın sorumlusunun mal varlığına konulacak ihtiyati tedbir (ki hakimler anında kabul ediyor) davacı avukatı için en iyi yoldur.
sigortaymış ve saire davalı avukatı düşünsün.

uzun oldu, kusura bakmayın
hataları düzelten meslektaşlarım başımın üstünde yerlerini almışlardır.

saygılar av. m. emin öztürk kocaeli
0543 546 81 74