Mesajı Okuyun
Old 24-09-2007, 22:23   #52
Av.Y.Selim ÜSTÜN

evet sanırım
Evet sanırım diyorum çünkü kanunlarımızda temelleride var.Size bir örnek. Bir mahkemedesiniz ve hakimin tarafsızlığına gölge düştüğünü düşünüyorsunuz, yapabileceğiniz şey belli. Hakimi reddedersiniz. (Gerçi ben ceza mahkemesinde sonuç verdiğini görmedim ama cidden hakimlerde eğer yasal bir dayanağı varsa red mekanizmasını uygulamanız saygı uyandırabiliyor) Gelelim Sayın Savcılık makamına, savcılık makamı tarafından yürütülen bir soruşturma söz konusu ve sayın savcı taraflı davranıyor. NE YAPACAKSINIZ. VARMI RED PROSEDÜRÜ. HAYIR.....
Örnek, elimde bir dosya var. Sayın savcılık tarafından yüklü miktarda çeke el koyma kararı verilmiş.Müvekkilimiz çekleri banka kanalıyla savcılığa gönderdi. El koyma kararlarını kaldırmak için her yol denendi, tek satırlık gerekçelerle reddedildi. Sayın savcı yaklaşık 6 aydır dava açmadı ki açılacak davada ayni teminat karşılığı çekleri teslim almak istiyoruz. Şu ana kadar işleyen çek faizi muhtemelen sayın savcının devletten şu ana kadar ömrü boyunca aldığı maaştan daha fazla. Sayın savcıyı reddedemiyoruz. Yok öyle bir prosedür. Bu hafta içerisinde sayın savcıyı adalet komisyonu aracılığıyla hakimler savcılar yüksek kuruluna şikayet etmeyi düşünüyorum.

Netice savcılar kral mı? Dokunulmaz mı? en azından hakimlerden ve avukatlardan daha dokunulmaz...