Mesajı Okuyun
Old 19-08-2010, 23:38   #28
Av. Can DOĞANEL

Ahlaka aykırı ifade içeren dilekçenin geri çevrilmesi için bunun yasal bir temeli olmalıdır. 2577 sayılı yasada dilekçelerin bu yönden denetlenip, gereğinde geri çevrileceğine ilişkin bir düzenleme yok. Başka bir kanunda var ve siz biliyorsanız gösterirseniz sizden bir şey daha öğrenmiş oluruz. Burada ifadeyi yazan bir Avukat olsaydı mahkeme yine dilekçeyi geri çevirmeyip Avukatın tabi olduğu Baro'ya gereği için yazı yazmakla yetinmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu teşbihi yapan memur olduğuna göre eğer suç unsuru görülüyorsa -ki ifadenin nasıl kullanıldığını bilmediğim için suç unsuru var diyemiyorum- bu durumda ilgili memur hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulması gerekir. Burada savcının yaptığı eylem davanın ana konusu olduğundan eyleme yönelik talihsiz benzetme bir suç oluşturmamaktadır. Eğer talihsiz benzetme sizin iddialarınız için yapılmış olsaydı doğrudan size karşı işlenmiş bir suçun varlığından bahsedilebilirdi. Örneğin kat karşılığı inşaat sözleşmesi ile ilgili bir davada yapılan inşaatla ilgili olarak mimari bir garabet olduğu konusunda benzer şekilde bir benzetme yapılsa yine taraflar birbirlerini hedef almadıklarından hakaret vb. bir suç oluştuğundan bahsedemeyecektir. Ancak yukarıda tahminimi belirttiğim şekilde kullanılan bir ifade söz konusuysa bence suç unsuru olmadığından mahkemenin yapabileceği bir şey de yoktur. Tebliğ alan taraf kendisine hakaret veya sövme olduğu düşüncesindeyse savcılığa başvurabilir. Mevcut bilinmezler ışığında bu şekilde düşünüyorum.

Saygılarımla