Mesajı Okuyun
Old 19-08-2010, 21:37   #20
Av. Savaş Tunca

Av. Ömer Bey ile aynı düşüncedeyim.

Adalet.org site üyelerinin yarısı avukatlar, geri kalan yarısı da kamu görevlisi hakim - C. savcısı ve diğer mesleklerden oluşuyor.

Sitede yazı yazan avukat arkadaşlarımız ve meslektaşlarımız hakkında zaman zaman "bunları siteden çıkartalım" görüşleri de dillendirilmiştir. Ancak, bu konuda Aydın BAŞAR'ın tutumu çok önemli bir dayanak noktası olmuş ve bugüne kadar da Aydın Bey bu tutumunu sürdürmüştür. Aydın BAŞAR'ın bu tutumu övgüye layıktır. Ancak yine biliyoruz ki, adalet.org sitesinde yazılan yazılarımızdan sonra kamu görevlileri arasında telefon trafiği oluşmakta, şahıslar birbirini arayarak yazılar konusunda istek veya ricada bulunmaktadırlar. Aynı zamanda sitede Aydın BAŞAR dışında yazı silme konusunda yetkilendirilmiş başkaca yöneticiler de vardır. Sistem her nasıl işlerse işlesin, Aydın BAŞAR'ın varlığı ve kurucusu bulunduğu site, tüm eksiklerine ve eleştirilerimize rağmen yine de Türk Hukuku'na önemli bir katkı sağlamaktadır.

Bu kabullerden sonra, Av. Ömer Bey'in ifade ettiği gibi, "kol kırılır yen içinde kalır" anlayışı da kendini gösterebilmektedir. Bu anlayış ile mücadele için bize düşen görev, kalemimizi kullanmaya devam etmektir. Adalet.org sitesinde bugüne kadar sanıyorum yüzden fazla yazım çeşitli nedenlerle silinmiştir. Ancak yazmaya devam etmek, fikirlerimizi insanlara ulaştırmak; eleştirilmek, yerilmek, dalga geçilmek pahasına bu çabayı sürdürmek önemlidir. Aksi halde teslimiyet, Türk Hukuku'na koyma imkanımız olan bize ait küçük tuğlayı koyma olanağını elimizden alır.

Av. Ömer Bey'in ve benim yazmış olduğumuz başlıklar ortadan kaldırılsa da durum tüm site üyeleri tarafından anlaşılmakla kalmamış, aynı dilekçe facebook sayfamda da aynı şekilde paylaşılmıştır. Bu ifadeleri yazanın da bu paylaşımdan haberinin olmaması düşünülemez. Çünkü bana ulaşan mesajlarda bazı kamu görevlisi arkadaşlarım "Bu bizim Mustafa değil mi? Hayret!" demişlerdir. Bu konu Adalet Bakanlığı'na da ulaşacaktır. Böylece konu "dosyada adam asmaca oynamayı adet haline getirenlerin beklemediği bir mecraya çıkmış olacaktır." Ondan sonra bırakalım kendi aralarında kendilerine yeniden bir çeki düzen versinler. Vereceklerdir. Çünkü kırmızı halıda gezmeyi seven bir bürokrasinin en çok korktuğu şey komik duruma düşmektir. Bu da yani hukuka daha fazla yanaşmak zorunda kalan bir bürokrasi de bizim, ülkenin ve adaletin kazancı olacaktır.

Selam ve saygılarımı sunuyorum.