Mesajı Okuyun
Old 24-06-2003, 20:31   #27
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

İzmir Barosu'nun çağdaş yönetiminin çağdışı kararına kadınlar öfkeli
'KAHDUM' kapatılamaz

Yönetim Kurulu'nda 5'e karşı 6 oyla alınan kapatma kararı, Türkiye genelinde çok sayıda kadın hukukçu ve çeşitli kadın örgütü tarafından tepkiyle karşılandı

Şiddet gören tecavüze uğrayan kadına hukuksal danışmanlık hizmeti vermek amacıyla geçen yıl 25 Eylül'de Noyan Özkan başkanlığındaki baro yönetimince açılan Kadın Hakları Danışma ve Uygulama Merkezi (KAHDUM), Bahattin Özcan Uyar Başkanlığı'ndaki Baro Yönetim Kurulu kararıyla kapatıldı. "Baro yönetimi KAHDUM'u kapatmaya somut bir gerekçe gösteremezken, kapatma kararı yönetim kurulunda, 5'e karşı 6 oyla alındı.Yönetim kurulundaki 4 kadın üyeden Kadın Komisyonu'ndan Sorumlu Neriman Aksoy kapatma kararı lehinde oy kullanırken, Betül Duran, Özlem Yıldız ve Nalan Erken'in aleyhte oy kullandıkları öğrenildi. KAHDUM'un kapatılmasına, üç büyük ildeki kadın hukukçular ile çeşitli kadın örgütleri Baro yönetimine gönderdikleri yüzlerce imzalı "kınama" mesajları ile tepki gösterdiler. Kapatılma kararından birkaç gün önce, gidecek hiçbiryeri olmayan 7,5 aylık hamile 17 yaşındaki genç kadını Kazete ile işbirliğiyle SHÇEK'in konukevine yerleştirilmesine yardımcı olan ve hukuki destek sağlayan İzmir KAHDUM'un yeniden açılması için Baro yönetimine baskılar sürüyor.
İzmir Baro Başkanlığı'na, KAHDUM'un yeniden açılması istemiyle gönderilen toplu imza dilekçesinde ise özetle şöyle denildi:
"Tüm dünyada ve ülkemizde kadınlar toplumsal yasamın her alanından dışlanıyor, cinsiyetleri nedeniyle farklı yasal işlemlere maruz kalıyor, eğitim olanaklarından yoksun bırakılıyorlar. Yoksulluk, sağlık, işsizlik ve savaslar en çok kadınları vuruyor. Kadına yönelik şiddet ise evde, okulda, gözaltında, işyerlerinde ve yaşamın diğer tüm alanlarında çok yoğun bir şekilde yaşanıyor.
Kadınlar mecliste, siyasi partilerde, sendikalarda ve diğer meslek örgütlerinde yönetim ve karar organlannda yeterli sayıda temsil edilemiyorlar. Bu nedenle de kadına yönelik ayrımcılık ve şiddetin ortadan kaldırılması mücadelesi her zaman belirtilen yerlerde birinci derecede önemli bir alan asla olamıyor.
Çağdaş bir gelenekten gelen evrensel hukuk kurallarının ve demokratik, özgür, insan haklarına saygılı bir hukuk devleti ilkesini hayata geçireceğine inandığımız İzmir Barosu'nun ; 25 Eylül 2002 tarihinden itibaren yüzlerce kadına hukuksal danışmanlık hizmeti vererek kadın hakları miicadelesine hukukçular tarafından verilen destek ve dayanışmanın güzel bir örneğini sergileyen Kadın Hakları Danışma ve Uygulama Merkezi'nin 03.06.2003 tarihli yönetim kurulu kararıyla kapatıldığını öğrendik.
KAHDUM sadece hukuksal danışmanlık vermekle kalmayıp, şiddetin görünür hale getirilmesi için yapmış olduğu eğitim, konferans, panel v.s çalışmalarıyla İzmir'deki pek çok sivil toplum örgütünün bu alandaki çalışmalarının aynlmaz bir parçası olmuştur.
Açıkladığımız nedenlerle biz aşağıda imzası bulunanlar; Cinsiyetci bakış açısının egemen olduğu bir ülkede çağdaş eşitlikçi ve demokratik bir yaşam mücadelesinin önde gelen savunuculan arasında bulunan izmir Barosu'nun KAHDUM'un kapatılmasına ilişkin kararından vazgeçmesini diler, merkezde gönüllü çalışan avukatlarla ve çalışmaları destekleyen tüm kişi ve kuruluşlarla dayanışma içinde olduğumuzu bildiririz"

Kazete