Mesajı Okuyun
Old 10-12-2011, 11:37   #12
emran

Sayın meslektaşlarım, bulunduğum yer asliye hukuk hakimi ile görüştüm. Çek iptal davası açmak istediğimi söyledim. Ancak görevsizlik kararı vereceğini söyledi. Gerekçesi sizin de bahsetmiş olduğunuz gibi 6100 sayılı HMK 382-e-6 maddesi hükmünde çekişmesiz yargıyı ilgilendiren ve Ticaret Hukukunu ilgilendiren kıymetli evrakların iptalini düzenlendiği, bu işlere bakmakla görevli mahkemenin 383 madde hükmü gereğince sulh hukuk mahkemesi olduğu.Sulh hukuk hakimi ile görüştüm kendisi de anılan yasanın 383. maddesinde aksine bir düzeneleme bulunmaması halinde sulh hukuk mahkemelerinin görevli olcağını, kıymetli evraklara ilişkin iptal davasının, kıymetli evrakların ve ticari işlerin ticaret yasasında düzenlenmiş olduğu bu nedenle de görevli mahkemenin ticaret mahkememesi sıfatıyla asliye hukuk mahkemesi olduğunu, bu açıdan kendisinin de görevsizlik kararı vereceğini söyledi. Burada karşılıklı görevsizlik kararı veriliyor. Uyuşmazlığın çözümü için haliyle dosya ilgili yargıtay hukuk dairesin gidecek. Arada kaynayan biz olacağız. Asıl sorunumuz ivedi olarak çeklere ödeme yasağı konulması. Ama ortada net bir düzenleme olmadığından mağdur oluyoruz. Bir de hakimler yardımcı olsalar. Kolaya kaçıyorlar.