Mesajı Okuyun
Old 12-09-2008, 10:19   #1
Heradres

Önemli Hakem hastanenin özürlü sağlık kurulunca verilen raporuna karşı dava

Merhaba sevgili meslektaştar,
Bir konu hakkında yardımlarınızı rica edeceğim, müvekkil "özürlü sağlık kurulu raporu"na itiraz ediyor, daha sonra kurum onu en yakın başka bir özürlü sağlık kurumuna yönlendiriyor ancak her iki hastanenin raporlarında ki özürlülük oranları birbirini tutmadığı için müvekkil buna da itiraz ediyor. Bunun karşılığında Özürlü Sağlık Kurulu müvekkili bir Hakem Hastanenin Sağlık Kurumuna Gönderiyor burdanda bambaşka bir özürlülük oranı çıkıyor.
Müvekkilin istediği Hakem Hastanenin raporuna karşı dava açmak. Anca kafamı kurcalayan, beni tereddütte bırakan husus şu;
Özürlü sağlık kurulu raporuna itiraz

MADDE 10 – (1) Özürlü sağlık kurulu raporuna; özürlü, velisi veya vasisi veyahut raporu isteyen kurum tarafından itiraz edilebilir. İlgililer itiraz dilekçesi ve ilk özürlü sağlık kurulu raporunun tasdikli bir örneği ile birlikte, bulunduğu ilin sağlık müdürlüğüne başvurur. İl sağlık müdürlüğünce, özürlü sağlık kurulu raporu alacak kişi en yakın farklı bir özürlü sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastaneye gönderilir. İtiraz edilen özürlü sağlık kurulu raporu ile itiraz üzerine verilen özürlü sağlık kurulu raporundaki kararlar aynı yönde ise özürlü sağlık kurulu raporu kesinleşir.
(2) Özürlü sağlık kurulu raporlarının farklı olması durumunda, bu Yönetmeliğin ekinde yer alan EK-2 sayılı listede belirtilen hakem hastanelerden, kişinin ikamet ettiği yere en yakın bir hakem hastaneye, kişi yeniden muayene edilmesi ve özürlü sağlık kurulu raporu tanzim edilmesi amacıyla yine il sağlık müdürlüğü kanalıyla gönderilir. Hakem hastanenin özürlü sağlık kurulunca verilen kararı kesindir.
(3) Milli Savunma Bakanlığına bağlı asker hastanelerince; Türk Silahlı Kuvvetleri personeline verilecek özürlü sağlık kurulu raporlarına itiraz esas ve usulleri Türk Silahlı Kuvvetlerinin ilgili mevzuat hükümlerine tabidir. Türk Silahlı Kuvvetleri personeline verilecek özürlü sağlık kurulu raporlarına yapılan itirazlar, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Eğitim Hastanesi ile Gülhane Askeri Tıp Akademisi Haydarpaşa Eğitim Hastanelerince kesin olarak karara bağlanır.

Bu durumda sizce idarede dava açabilirmiyiz?
Yardımcı olursanız sevinirim.

şimdiden teşekkürler...