Mesajı Okuyun
Old 07-10-2009, 11:47   #23
Admin

Alıntı:
Yazan Avsibel
Sayın Admin'' Eğer henüz ikinci bir ayın kirası işlememişse, bu durumda sadece muacceliyet şartına dair yeni bir takip yapıp (ancak ilk icra konusu kirayı katmadan!) icra emri göndermenizde ben bir sakınca yoktur kanaatindeyim.'' Bu durumdaki sakınca(hakkın kötüye kullanılmasından kasıt) ayrı bir takip yapılarak borçluya ikinci defa masraf ve vekalet ücreti yükletilesidir.Saygılarımı sunar katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ederim.
Yukarıda ben de aynı konuya dikkat çekmiştim ancak takdir edersiniz ki, icra masrafı ve vekalet ücreti alacaklının takip talebinde istemesi neticesinde doğar, dolayısıyla bunları talep etmeden de bir icra takibi yapmak mümkündür, ki bu durumda borçlunun bir zararı olmadığı görüşündeyim.

Alıntı:
Bu nedenle ikinci takibin masraf ve vekalet ücretinin(kaldı ki mecur plaza değilse, çok fark çıkmaz)talep edilmesi hakkın kötüye kullanımı olmayacaktır.
Bu durumda örneğin 10 aydır kira ödemeyen bir kiracı için 11. ayda her ay için ayrı ayrı olmak üzere 10 adet icra takibi yapmayı nasıl değerlendirirsiniz?

Bir takipte tüm alacağınızı talep edebilecekken bunu yapmamak ve daha alacağın bir kısmını ayrı bir takibe konu yapıp bunun için borçluya ekstra mali külfet çıkarmak bence hakkın kötüye kullanımı olarak değerledirilebilir diye düşünüyorum.