Mesajı Okuyun
Old 21-10-2011, 17:23   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan AV.ARZU KILIÇ
en son sorulan soruyla ilgili bilgisi olan var mıdır acaba? mahkeme ilamı ilamsız icraya konu edildiğinde dosyaya teminat yatırıp tehiri icra kararı sunabilir miyiz? yoksa bu yol ilamlı icrada söz konusudur ilamsızda böyle bir usul yoktur mu demeliyiz? alacaklı neden ilamsız takip yaparak teminat yatırma imkanımı elimden alıyor?? Bu konuda değerli yorum ve görüşlerinize hatta bildiğiniz varsa Yargıtay kararlarına çok acil ihtiyacım bulunmaktadır. Şimdiden teşekkürler...

Alacaklı ilamlı takip yapmak zorunda değildir. İlamsız takip yapabilir. Ben olsam, ilamsız takibe itiraz eder, teminat olarak yatıracağım parayı da bu dosyaya yatırırdım. İtirazım kaldırılmadan/iptal edilmeden alacaklı bu parayı alamaz. Açacağı itirazın iptali/kaldırılması davasında ise,öncelikle derdestlik itirazında bulunup; hükmün kesinleşmediğini Yargıtay aşamasından sonra borçlu olup olmadığımın belli olacağını, alacaklının M.K. 2 inci maddesine göre kötüniyetli olduğunu, adi takibe yaptığımız itirazda kötüniyetli olmadığımızı borcun tamamının yatırarak gösterdiğimizi belirtirdim.

Sonra da davanın anlayışlı bir hakime düşmesi için dua ederdim.