Mesajı Okuyun
Old 14-12-2006, 15:36   #19
Av.Duygu Işık Behrem

Her ne kadar stj.lere "staj kredisi" sağlansa da, bu kredinin amaca tam anlamıyla hizmet ettiğine inanmıyorum. Çalışma yasağı bulunan ve maddi durumu yeterince elverişli olmayan bir stj. avukat, açıkça bu krediyi almaya mahkum edilmektedir!
Geri ödeme koşulları olarak uygun bir kredidir. Sayın Tiocfaidh'in de belirttiği gibi geri ödeme 2 yıl sonra başlamaktadır; parayı nakit olarak ödemeniz halinde faiz işletilmemekte,nakit ödeme yapamadığınız takdirde toplam borcun %10 u oranında faiz işletilerek borç 12 eşit taksite bölünmektedir.
Ancak ne olursa olsun, kredi bir tercih sonucu alınıyorsa "kredi" vasfını haizdir. Eğer kişi krediyi almak zorunda bırakılıyorsa burada önemli bir yanlışın olduğu açıktır!
Kanımca, kanunla çalışma yasağı konuluyorsa, stj.in haklarının da güvence altına alınması gerekmektedir. Bu durumda en azından aylık yemek ve yol masraflarını karşılayacak bir ödeme her stj.e yapılmalıdır. Veyahut çalışma yasağı kaldırılmalıdır.
Stajı yanan arkadaşlarıma geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum! Gerçekten bazı şeyleri silbaştan yaşamak üzücü.
Not: Ankara'da staj yaptığım dönemde staj kredisine ilişkin geri ödemenin kaldırılması ile ilgili bir imza kampanyası başlatılmıştı ancak sonuç olarak aradan geçen 2-3 yıl zarfında değişen hiçbir şey olmadığını da görüyorum.