Mesajı Okuyun
Old 08-03-2007, 20:39   #6
Av.Duygu Işık Behrem

Alıntı:
Sayın Avukat Meryem,
Haciz yapıldıktan sonra aynı tutanak ile alınan taahhüt geçerli olur mu?Ben olmaz diye biliyorum.Cavit Tuna
Sayın Tuna,
Kanunun lafzına ve ruhuna bakıldığında(İİK m.111 ve m.340)hacizden sonra ve fakat satış talebinden önce yapılacak ödeme şartına ilişkin taahhüdün alınacağı yerin icra dairesi olması gerektiğini anlıyorum. Ancak uygulamada haciz esnasında, üstelik mallar haczedildikten sonra alınan ayrıntılı (borç, fer'ileri, masraflar, toplam, ödeme tarihleri ve ödeme miktarları açıkça belirtilmişse) taahhütler nedeniyle borçlular aleyhine hapis cezası çıkabilmektedir.(Son dönemlerde hiç rastlamadım)
Aşağıda alıntılamış olduğum bölümün, sormuş olduğunuz soruya hoş bir cevap olacağını düşünüyorum;

Alıntı:
Taksitle Ödeme Anlaşmasının Yapılış Biçimi
...
1) Haciz için borçlunun evine veya işyerine gidildiğinde, borçlu taksitle ödeme teklifinde bulunur ve alacaklı da bu teklifi kabul ederse, icra müdürü(haciz yapan müdür) borçlunun taksitle ödeme teklifini ve şartlarını ve alacaklının bu teklifi kabul ettiğini bir tutanağa(haciz tutanağına) yazar ve tutanağın altı borçlu, alacaklı ve icra müdürü tarafından imzalanır. Bununla alacaklı, haciz talebini geri almış olacağından, borçlunun malları haczedilmez.
Kaynak:İcra ve İflas Hukuku, Prof Dr. Baki KURU, Prof. Dr. Ramazan ARSLAN, Prof. Dr. Ejder YILMAZ, Genişletilmiş 15. Bası,s.334, Yetkin Yayınları,2002 Ankara

Sorunuzu değerlendirdiğimde, hacizden sonra alınan bir taahhüt olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu doğrultuda, eğer borçlu taahhütte bulunmak için icra dairesine geldiyse, kağıt bulunamadıysa ve bu nedenle haciz tutanağına belirtilen şekilde taahhüt yazıldıysa geçerli olabilir Şaka bir yana...
Naçizane, haciz için haciz mahaline gidildiğinde, borçludan alınan taahhüdün hiçbir şekilde geçerli olmaması gerektiği kanaatindeyim. Borçlunun hiçbir baskı altında olmadan bu taahhütte bulunması gerekir; haciz sırasında alınan bir taahhüdün çok büyük ihtimalle baskı altında verileceği açıktır. Sonuçta haciz için borçlu adresine gidildiğinde, borçlu her an muhafaza yapılabilir korkusu ile çaresizce taahhüt vermiş olabilecektir. Bu nedenle, bir taahhüdün cezai yaptırım ile sonuçlanabilmesi için; hele ki bu yaptırım "hapis" iken; taahhüdün her koşulda; yani hacizden önce de olsa sonra da olsa icra dairesinde verilmiş olması daha adilane olacaktır diye düşünüyorum.