Mesajı Okuyun
Old 17-03-2010, 09:33   #1
altınhukuk06

Varsayılan Birikmiş Nafaka-Şikayet-İcranın Geri Bırakılması

Arkadaşlar, mahkeme ilamı dayanak yapılarak birikmiş nafaka alacağı için ilamlı icra takibi yapılıyor. Borçlu müvekkil, boşandıktan sonra 2 yıl ayrı kaldıklarını ve bu süre içinde banka havalesiyle nafakayı ödediğini, ancak banka dekontunda nafaka borcu için açıklama olmadığını, daha sonra boşanmış olduğu eşiyle barıştıklarını ve 5 yıl beraber yaşadıklarını, dolayısıyla tüm ihtiyaçlarının tarafınca karşılandığını, muhtar kayıtlarıyla tanık beyanlarıyla da bunu ispatlayabileceğini belirtiyor.
Daha sonra tekrar ayrılıyorlar, boşandığı eşi karar tarihinden bu yana birikmiş tüm nafaka alacağı için icra takibi başlatıyor.
İcra emrini inceledim, iptalini en azından düzeltilmesini gerektirir usul ve maddi hatalar mevcut. Şikayet yoluna başvurmak istiyorum. İtfa nedeniyle de icranın geri bırakılması yolunun (delillerin niteliği dikkate alınacak olursa) olumlu netice vermeyeceği düşüncesindeyim. Daha sonra da Menfi Tespit Davası açmayı düşünüyorum.
Sizlerin de değerli görüşlerini almak istiyorum. Acaba icra mahkemesine şikayet yolunda, ödeme hususunu da belirtsem dikkate alınır mı? Önereceğiniz başka bir yol var mı? Saygılar