Mesajı Okuyun
Old 08-05-2008, 23:06   #1
duyurucu1

Neşeli Gereği düşünüldü...Hüküm:

GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ…HÜKÜM:

Müdafi avukat ayağa kalktı.Salondakilerde ayağa kalktı.

Hakim konuştu:

“Açıklanan nedenlerle;

1-a)sanık X’in sübut bulan suçundan dolayı eylemine uyan 5237 sayılı TCK’nın 141/1 maddesi uyarınca …1 YIL HAPİS CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA,

b)Sanığın eylemi teşebbüs aşamasında kaldığı anlaşılmakla TCK.35/1-2 maddesi uyarınca cezsından ½ nispetinde indirim yapılarak 6 AY HAPİS CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA

Avukat:”iyi müvekkil sanığın cezası düştü.İnşallah biraz daha indirim yapar ve ertelerde..”diye düşünürken hakim devam etti.

c)sanığın suç tarihinde 15 yaşını bitirip 18 yaşını doldurmadığı anlaşıldığından 5237 sayılı TCK’nın31/3 maddesi gereği 1/3 nispetinde indirim yapılarak 4 AY HAPİS CEZASI İLE CERZALANDIRILMASINA

d)Sanığın suçunu ikrarı…TCK.62 ye göre 1/6 nispetinde indirim yapılarak 3 AY 10 GÜN HAPİS ile cezalandırılmasına

Avukat”iyi gidiyor iyi.Demek ki hakim benim yaptığım ateşli savunmadan etkilenmiş.Ama ben de ne savunma yapmıştım canım.Ben bile etkilendim” diye aklından geçirirken.

Hakim ağzındaki baklayı çıkardı

e)Sanığa hükmedilen kısa süreli hapis cezasının 5237 sayılı TCK’nın 50/3,50/1-a,52/2 maddeleri gereğince ekonomik ve şahsi hali gözetilip 1 günü taktiren 20YTL’den hesap edilerek 2.000,00YTL HAPİS CEZASINA SEÇENEK ADLİ PARA CEZSINA ÇEVRİLMESİNE,

Avukat kendi kendine “Aman ne oluyor yahu.Bu 2.000,00YTL işi pis iş.Temyizi yok itirazı yok “diye aklından geçirirken.Hakim golleri atmaya devam ediyordu.

f)Adli para cezalarının ERTELENMESİ MÜMKÜN OLMADIĞINDAN sanık hakkında 5237 sayılı TCK’nın51.maddesinin uygulamasına yer olmadığına,

Avukat sessizce aklından”Eyvah.”diye geçirirken.

g)..TCK.63 maddesi gereğince cezasından mahsubuna..

h)…Mahkememizde olumlu kanaat gelmemeiş olduğu için 5395 sayılı ÇKK’nun23 ve CMK.231/5 maddesi uyarınca HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİ BIRAKILMASINA İLİŞKİN HÜKÜMLERİN TAKTİREN UYGULANMASINA YER OLMADIĞINA,

Avukat”Hükmün açıklanmasının geri bırakılması da gitti” diye fısıldadı kendi kendine.

2)Yargılama gideri..YTL’nin sanıktan tahsiline dair,sanık müdafisinin yüzüne karşı KESİN olmak üzere karar verildi.

Bir sessizlik.Hakim hefiften gülümseyerek sanık müdafisine bakıyor.sanık müdafisi avukat kendini bir şey söylemek zorunda hissetti.

“Sayın hakim.Bari 2.000,00YTL değil de 2001,00YTl olarak ceza verseydiniz de..” diye cümlesini bağlamadan.

Hakim gülümseyerek.”Yok öyle.Sen de o zaman temyize gideydin değil mi”derken bir sonraki dosyayı açmıştı bile.