Mesajı Okuyun
Old 12-09-2008, 07:38   #1
YYuSuFF

Varsayılan Dul-Yetim Aylığı Konusu, Çift Maaş !!!

Selam Olsun Tüm Hukukçulara..

Forum içerisinde, emekli aylığı alan dul bayanların ölmüş babasının maaşını alıp alamayacaklarını açıklığa kavuşlturan tam bir cevap bulamadım .Bu yüzden hem bu konuda aydınlatıcı bilgi yazmak, hemde bir konuda görüşlerinizi almak istiyorum .
Kendisinin geliri olmayan, (yani ssk dan emekli sandığından veya bağkur dan kendi çalışmasından dolayı bir geliri olmayan ) dul bayanlar dul aylığı adı altında kocasının maaşını zaten alıyor .eğer bu bayanın herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan emekli olan babası da vefat etmişse Bbasının maaşının %25 kendisine yetim aylığı olarak bağlanıyor. Dikkatinizi çekerim sosyal güvenlik kuruluşlarının farklı veya aynı olması gerekir gibi bir cümle kullanmadım . Yani herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşlundan babasının aylık alması yeterli.

Diğer bir husus,bu şekilde bir dul bayana aylık bağlattım. 5386 sayılı yasaya hitaben yazdığım dilekçeye cevapta 2005 ten bu yana hesaplanan miktar topluca bankaya yattı .Yani ,kanunda "talep tarihinden itibaren" şeklinde bir tabir geçiyor ama bağlanan aylık 2005 ten itibaren geçerli oldu .babası 500 ytl alıyorsa 125 ytl (%25 i ) den 2005 ten itibaren bu zamana kadar kaç ay geçmişse o kadar miktar hesaplanarak yetim maaşı olarak yatıyor .

Gelelim görüşünüzü almak istediğim bir hususa .. * ben bu dul bayana babasından dolayı yetim aylığı bağlattım . peki bu bayanın aynı şekilde dul olan kız kardeşi varsa ve kendi çalışmasından dolayı emekli maaşı felan almıyorsa ( ki onun da yetim maaşında hakkı oluyor ) aynı şekilde talepte bulunarak kendisine de mi maaş bağlatmalı, yoksa gelecek cevapta SGK kurumu Aynı şekilde yetim maaşına hakkı olan bir kardeş daha olduğunu belirtir mi ? (Sanmıyorum ama ) Yani aynı şekilde 2 dul kardeş bayan, babalarından dolayı yetim aylığı bağlatmak isteyince her ikisine de mi %25 bağlanıyor .. ???

Şimdiden teşekkür ederim .. SAYGILAR ..