Mesajı Okuyun
Old 06-05-2012, 12:11   #1
asyahukuk

Varsayılan Sigorta Hizmeti Vermek İçin Şartlar Nelerdir?

Merhaba Sevgili Hukukçu Dostlar,

Müvekkilim olan bir firma satmış olduğu ürünlere özel (cep telefonu) garanti ötesi koruma paketi vermeyi planlıyor. Yani ürünlerin garanti şartları dışında kalan hasarlara yönelik ekstra ücret karşılığı bir nevi sigortalama hizmeti vermek istiyor. Benden bununla ilgili bir sözleşme hazırlamam talep edildi ama aklıma bir husus takıldı ve siz değerli hukukçu meslektaşlarıma bir danışmak istedim. Verilmesi düşünülen hizmet bir nevi sigorta hizmetidir. Bu şekilde bir sigorta hizmetini verebilmek için bir yerlerden izin almak gerekir mi? Bu yönde hizmet veren bir kaç tane firma biliyorum ama nerelerden, ne tarz izin alınması gerektiği konusunda bir fikrim yok.

Nasıl milli piyango idaresinden en basitinden bir çekiliş yapılmadan önce izin alınması gerekiyorsa, sanki bu sigorta hizmetini verebilmek için de bir izin ve belki de teminat şartı aranıyordur. Müvekili bu konuda bilgilendirmeden sözleşmeyi hazırlarsam çok büyük zararlara girmesine sebep olabilirim. Ayrıca müvekkil firma bir anonim şirket. Bu da ayrı bir sorun olabilir.

Sigorta konularında bilgi sahibi olmadığım için böyle çok genel bir şeklinde sordum, kusura bakmayın lütfen. Bu konuda beni aydınlatabilecek en ufak yardıma minnettar olurum