Mesajı Okuyun
Old 21-03-2007, 10:12   #13
Av.Mehmet Saim Dikici

Sayın Metin,

Eklediğiniz karar için çok teşekkür ederim. Karar metnini Kazancı yayınlarında buldum fakat karardan şunu anladım sanki:

Alıntı:
T.C.
YARGITAY
12. HUKUK DAİRESİ
E. 2001/10698
K. 2001/11764
T. 29.6.2001
• KİRA SÖZLEŞMESİNDEKİ ÖZEL ŞART ( Depozitonun Yatırılması Koşulunun Alacaklı Yararına Tanınan Fesih Nedeni Olması )
• FESİH NEDENİ ( Kira Sözleşmesindeki Özel Şartlar Bölümünde Öngörülen Depozitonun Yatırılması Koşulunun Alacaklı Yararına Tanınan Fesih Nedeni Olması )
• KEFİLİN SORUMLULUĞU ( Borçlu Kiracının Feshinin Haklı Olmaması Durumunda Sözleşme Süresi Dahilinde Kefilin Sorumluluğunun Devam Etmesi )
• TAZMİNAT ( İtirazı Kaldırılan Borçlunun Talep Olduğu Halde Tazminatla Sorumlu Tutulmamasının Yasaya Aykırı Olması )
2004/m.269/d,68/son
ÖZET : Kira sözleşmesinin özel şartlar bölümünde öngörülen "depozitonun yatırılması" koşulu, alacaklı yararına tanınmış bir fesih nedeni olduğundan, fiilen taşınmazı kullanan borçlu, kendisine ait yükümlülüğü yerine getirmeyerek ve kendi kusuru sebebiyle anılan koşula dayanıp akdin oluşmadığını ileri süremez.
Kazancı yayınları

"Kira kontratı özel koşullarında "depozito bedelinin yatırılmaması" taraflarca fesih nedeni sayıldığından..."

Ben mi yanlış algıladım acaba. (Gerçi kararın konusu farklıdır ama tespit bizim için önemlidir) Sözleşmede yazılı olarak depozito verilmesi şart olarak belirtildiği halde bunun fesih nedeni olduğu yazılı değilse (Bizim olayımızdaki gibi) bu karar yine de emsal alınabilir mi?

Benim daha önceki görüşlerim ortada, fesih nedeni olması gerektiği yönünde fakat Y.H.G.K tam aksini söylüyor.

Saygılarımla.