Mesajı Okuyun
Old 28-11-2009, 04:20   #4
Konuk

Varsayılan Sayın hukuksever_dr

Yönetimden, Çok özür dilerim, başka şekilde yazma şansım olmadı ama hukuksever-dr un sorularını yanıtlamak istedim. Merhaba, gösterdiğiniz ilgi ve samimiyet için çok teşekkür ederim. İstediğiniz bilgileri, mümkün olan en kısa şekilde yazmaya çalışacağım; ancak, eğer detaylı bilgi isterseniz, gönderebilirim. 22.09.2008 AST:34, ALT:10 , Bilirubin: Negatif.-----------------------17.05.2009 Bilurubin:2+ ; 19.05.2009 AST:1800, ALT:2069; 20.05.2009 , ALT:1703; Bu tarihe ait, Üst ve alt Batın Ultrasonografisine göre:” Karaciğer, uzunlamasına akstra 130 mm olup, normal sınırlar içindedir. Sol lop, keskin, konturu muntazamdır. Karaciğer parankim ekojenitesi, normal ve parankim homojendir. İntrahepatik yer kaplayan oluşum saptanmamıştır. Vena porta normal genişlikte 6 mm dir. Porta hepatis normaldir.” Diye yazıyor, ve diğer organlar içinde her şey normal. 21.05.2009 AST:1037, ALT:1367; 28.05.2009 AST:1874,ALT:1330; 31.05.2009 AST:884,ALT:910; 02.06.2009 AST:477, ALT:734; 03.06.2009 AST:346, ALT:595. Oğlum, 3 Haziran günü ani yükselen Amonyak nedeniyle, Amonyak komasına girdi. İlaç kullanımı: 27,28,29,30 Nisan 2009 Paranox-FORT 240 mg, İbufen şurup; 30 Nisan 2009 Diazepam DESİTİN Rectal 10 mg; 17,18,19,20,21 Mayıs 2009 Paranox-FORT 240 mg, İbufen şurup-----------------------------28,29,30,31 Mayıs,01,02 Haziran 2009 Ursofalk süspansiyon, Medpamid solüsyon; Çocuk acil de uygulanan ilaçlar: 28,31 Mayıs,02 Haziran 2009 , Her bir günün tedavisi, TDP,5 mg KVA”kvit”,Pankreatik amilaz, Ursofalk yarı doz, Hidrasyon, Calpol süspansiyon 12 cc…Ayrıca, tüm tarihlere ait, ultrasonografi ve Amonyak degerinin ani yükselişini gösteren, tahlil sonuçları mevcuttur. Önemli konu, oğlumda “ikterin” ortaya çıkışı, 21 Mayıstan sonradır, yani transaminaz düzeylerinde ciddi bir düşüş olduktan sonra; oysa viral hepatitlerde sarılık, transaminaz düzeylerinin pik yaptığı noktada ortaya çıkıyor imiş, en azından, bilimsel araştırmalar, böyle yazıyor. Diğer önemli konu, bize , çocuğumuzun bol sıvı tüketmesini söyleyen, hekimlere, ne kadar sıvı tükettiğimizi söylemiş olmamıza rağmen, bunun yetersiz olduğu, bize söylenmediği gibi, serum da takılmadı. Niye? Çünkü: elektrolit dengesi bozulmamıştı ! Doğrudan alıntı yaparak bir cümle ekliyorum:”İlaç alan asemptomatik hastalarda transaminaz yüksekliği saptanırsa, 6 hafta süreyle transaminaz düzeyleri izlenir, özellikle epidemiyolojik bulgular, viral hepatiti düşündürmüyor ise, ilaç tanı , konana kadar kesilmelidir. 2 kat ve üstündeki transaminaz yüksekliklerinde, ilaç tedavisi kesilmelidir”. Evet sizinde yazdığınız gibi, çivi çiviyi sökmez ve 28 Mayıs ta başlayan ilaç tedavisi, özellikle Calpol süspansiyon, benim yavrumu öldürmüştür. Son sorunuzun cevabı da, evet, elimizde bir patoloji raporu mevcut; ancak, bulunamamış virüse rağmen, Ön Tanı olarak: Tüm viral hepatitler tanımlanmıştır” yazan bir raporu hazırlayanlara, acaba ne kadar güvenilir? Ya da resmimizin altına, söylemediğim cümleleri yazdıranlar; oğlumun karaciğerini kaybetme nedeninin, ilaca bağlı toksik hepatit, olduğunu, söyler veya böyle bir rapor yazarlar mı? İnananınız, şu anda, toksik hepatit etkeni ilaçları ezbere biliyorum. Belirtmek istediğim diğer konu, biz, araştırmalarımızı, internet üzerinden ulaşabildiğimiz, yerli ve yabancı kaynaklı, bilimsel çalışmaları, inceleyerek yapıyo-ruz…Biz, oğlumuzu kaybettik, ve hiçbir şey ispatlayamayacağımızın farkındayız, ama bu ülkede, temiz kalabilen her şey adına, hala Türk Hukuku na, inanıyor ve güveniyorum. Ne acı ki Hipokrat yeminindeki, kardeşlik ilkesi, maalesef insan hayatından daha önemli. İyi bildiğim bir şey, var ki ben, sadece bu dünyalık yaşamıyorum. Teşekkür ederim.