Mesajı Okuyun
Old 09-05-2016, 12:23   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma Davasinda Karar Ne Zaman Kesinleşir.

Merhaba ben eşim ile Mayıs 2014 tarihinde yerel mahkemenin verdiği karar ile boşandım. Ancak onbeş günlük yasal süre içerisinde temyiz ettim ve 2015 yılı Haziran ayında Yargıtayda duruşması yapıldı ve bir husus dışındaki maddeler onandı. Boşanma sonrasında ve hatta sürecinde eşimin sebebiyet verdiği bazı konular ve ekonomik şiddetler sebebi ile yoksulluk ve fakirlik durumuna düşürüldüm. Yargıtayın onama kararı ise 2015 yılı Ekim ayında tebliğ edildi.
Ben eşime karşı yoksulluk ve tazminat davası açmak istiyorum. Bildiğim ve duyduğum kadarı ile boşanma sonrasında karar kesinleştikten sonra bir yıl içerisinde bu haklarımı hukuken kullanabiliyormuşum. Ancak boşanma kararının kesinleşmesi yerel mahkemenin verdiği karar tarihi mi yoksa Sayın Yargıtay Makamının onama tarihi ve tebliğimi bunu bilmiyorum. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz.
İkinci bir sorum ise ; ben devlet memuruyum. Eşimin ekonomik şiddetlerinden dolayı maaşımda icra işlemleri devam ediyor. Doğu da görev yapıyorum. Ancak iki ay sonra batıya atamam yapılacak. Davayı ikamet adresimde açmam gerekiyor sanırım. Lakin batıya atamam yapıldığında ve ikametim değiştiğinde doğuda açılmış olunan davam batıdaki ikamet adresimde bulunan yetkili mahkemeye gönderilebilir mi . Batıdan doğuya gidip geliş yapmak için hem ekonomik durumum yetersiz ve hem de memur olduğum için izin konularında sorun yaşayabilirim. Neticede ; doğuda açılmış olunan dava batıya ikamet değişikliği gerekçesi ile nasıl alınabilir.
Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.