Mesajı Okuyun
Old 19-09-2018, 11:54   #1
000571

Varsayılan Babalık Görevinin İhmali

Merhaba sevgili meslektaşlarım, öncelikle herkese kolay gelsin.

19 yaşında genç bir bayan müvekkilim babasına karşı babalık görevinin yerine getirmemesinden kaynaklı olarak maddi ve manevi tazminat davası açılması talebiyle geldi.

Anne ve baba imam nikahlı olarak yaşamış ve yıllardır görüşmemektedirler. Baba 6 yaşında çocuğu nüfusuna kayıt ettiriyor kendi soy adını veriyor.

Şu anda 19 yaşında olan genç kız bana gelip babasının sevgisinden mahrum kaldığını, babalık duygusunu yaşayamadığı gerekçesi ile manevi tazminat istemektedir.

Yine geçmiş yıllarda nafaka davası açılmış olup, 18 yaşından sonra nafaka alamayacağı söylenmiş ve artık herhangi bir ödeme yapılmıyor. (Genç bu yıl üniversite 1.sınıfa başlayacak)

Daha önce böyle bir dava açmadım araştırmalarımda çok fazla böyle bir dava örneği de görmedim.
Şahsi fikrim manevi tazminat yönünden böyle bir dava açılabileceği yönünde ama sizlerinde fikrini almak istedim.

Maddi yönden açılacak tazminat davasının biraz daha somutlaştırılması gerektiği için bu konuda çok fazla kararsız kaldım. Maddi tazminat değil de Yardım Nafakası talep etmek daha mı doğru olur.

Bu konuda fikirlerinize açığım meslektaşlarım.

Herkese kolay gelsin. İyi çalışmalar dilerim.