Mesajı Okuyun
Old 25-08-2009, 23:16   #4
ebrus

Sevgili meslektaşlarım eğer yanlış anlamadıysam forumu açan meslektaşımız bir Avukatı karizmatik hale getiren şeyin onun lüks bir arabasının, ofisinin yada marka kıyafetlernin olup olmadığı noktasında firkimizi soruyor. Diğer meslketaşlarımız gayet güzel 'olması gerekenleri' yazmış. Evet bizler bu mesleğin içinden olan kişiler olarak bir Avukatı karizmatik yada iyi bir Avukat yapan şeylerin bilgi, temiz ve bakımlı olmak, güzel Türkçe, güzel hitabet, aristokrat tavırlar, nazik bir kişilik vs vs olduğunu biliriz. Ancak daha öncede belirttiğim gibi bunlar olması gerekenler ve bence Türkiye toplumu düşünüldüğünde sade vatandaş için sonra gelen özellikler. Ben çok şükür çok sevdiğim mesleğimi 10 yıldır yapıyorum ve bugüne kadar gözlemlerime dayanarak edindiğim fikir şu ki maalesef bu ülkede bir Avulkatı müvekkil gözünde karizmatik kılan çoğu zaman evet onun lüks ofisi, pahalı arabası, pahalı giysileri. Çünkü toplum olarak vitrine ve vitrinin göz kamaştırıcı parkalığına çok önem veriyor ve gözümüzü kamaştıran şeyleri seviyoruz. Ayrıca günümüz insanı için para en büyük güç anlamına geldiği için çok lüks yaşayan lüks ve pahalı eşyalarla dolu bir ofisi olan veya BMV vesair bir araca binen bir Avukat hem İYİ!!! bir Avukattır hem karizmatiktir!!! hem de müvekkilerin karşısında saygıyla asas duruşa geçtikleri önünde ceketini ilikledikleri Avukatlardır. Bu Avukatın ne kadar bilgili yada hukuk mantığı ne kadar sağlam ve çok araştıran bir Avukat olup olmadığının da o müvekkilerin gözünde çoğu zaman hiç önemi yoktur. Nice derya gibi hukuk bilgisine sahip dürüst ve yüksek ahlak düzeyine sahip değerli meslektaşlarımızı bilirim ki maalesef o dediğimiz lüks imkanları olmadığı için müvekkiller tarafından kendi küçük dünyalarında başarısız bir Avukat olarak tanımlanır. Bunu o çoğu cahil müvekkilin ağzından da bizzat duyarsınız. Biliyor musunuz kendi başımdan geçeb bir örneği söyleyeyim. Daha büromu yeni açtığım zamanlarda tabiiki arabam yoktu ve daha borcunu ödemek dürüstlüğüne sahip olmayan bir müvekkilim beni bu durumdan dolayı küçümsemeye çalışmıştı. Kısaca şunu demek isterim ki bir Avukatı değerli, karizmatik kılan maalesef bizim ülkemizde onun ne kadar çok para kazandığıdır. Müvekkilleri bunu böyle görür. Ama tabiiki bana göre de bir Avukatı karizmatik yada değerli kılan her neyse onun mesleğini yaparken gösterdiği çalışkanlık, sahip olduğu bilgi, Türkçeyi güzel konuşması, hitabet yeteneği ki özellikle akıcı konuşması, temiz ve düzenli bir giyim tarzının olması ve tabiiki yüksek ahlak düzeyine sahip onurlu bir kişişik olmasıdır. Ancak unutmayın ki gelişmişlik ve eğitim düzeyi düşük ülkelerde mesleğe müvekkil tarafından bakış ve değerlendirme düzeyi de bir o kadar düşük ve yüzeyseldir. Ve maalesef bizim ülkemizde de öyle!!