Mesajı Okuyun
Old 02-07-2007, 11:31   #1
Av.Hüseyin Erdayandı

Varsayılan Pert olmuş araca kaskonun ödediği bedel ile uğranılan zarar arasındaki fark

Sevgili Meslektaşlarım,
Sitemizde trafik kazaları ve buna bağlı tazminat talepleriyle ilgili birçok soru ve açıklama yazısı okudum.Ancak benim sorumun karşılığını bulamadığım için konuyu buraya aktarma gereği duydum.Görüşlerinizi sabırsızlıkla bekliyorum.
Sorum:Bir trafik kazasında okul öğrencilerinin servis taşımacılığını yapan müvvekkilimin 2006 model aracı pert oluyor.Kaza tespit tutanağına göre karşı taraf 8/8 kusurlu bulunuyor.Sigorta, aracın kasko değerinin çok altında piyasa rayiç değerine göre bir miktar ödeme yapıyor.Müvekkil aynı marka 2007 model yeni bir araç almak zorunda kalıyor.Şimdi;
1-Aracın kasko değeri ile sigorta şirketince ödenen piyasa rayiç değeri arasındaki farkı talep edilebilir mi?Kimden?
2-Tam ve asli kusurlu olan karşı araç sürücüsünden uğranılan zararı (munzam zararı ve araç bedelleri arasındaki farkı) talep edersek bu aracın ZMMS' sı teminat miktarı kadarıyla sorumlu tutulabilir mi?
3-Müvekkilin Kasko sigortası,karşı taraf ve onun Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası'na birlikte husumet yöneltilebilir mi?Müştereken ve müteselsilen zararın tazmini talep edilebilir mi?Saygılarımla.