Mesajı Okuyun
Old 01-12-2006, 12:04   #14
kağanulaş

Gördüğüm kadarıyla bu sınav konusunda stajyer arkadaşlar hep üstün değerleri savunuyor edasındalar. Test usulü bir sınavla avukatların mesleki yeterliliğinin belirlenemeyeceğini, sınavın yanlış olduğunu savunan, bu konuda lobi faaliyetleri yürüten ve neticede muzaffer olan bu genç meslektaşlarımızın bundan sonraki icraatlarının hakimlik sınavının kaldırılması olacağını umuyorum. Avukat olmak için test yapmak yanlıştır diyorsanız, hakimlik için sınav da yanlıştır demelisiniz. "Yok o benim derdim değil" diyorsanız o zaman sizinki bir hak arama mücadelesi değil şahsi menfaat kurtarma operasyonu olmuştur.

Sayın Yılmaz'ın "pastadan payım azalmasın" endişesine ilişkin düşüncesine de katılmıyorum. Mutlaka "yenilere sınav gelsin ki rakiplerim hızla çoğalmasın" diye düşünenler vardır. Ancak bu o kadar önemli bir problem değil. Sınav sadece yenilere değil de tüm avukatlara olursa herhalde bu tür endişelerle hareket eden de kalmayacaktır. Mesleğe girişte bir sınav, sonrasında da uzmanlık sınavları. Bildiğim kadarıyla Almanya'da uzun bir eğitimin arkasından görülen uzun bir staj var. Sonrasında da avukat olan bir kişi kafasına göre her mahkemede vekillik yapamıyor. Değişik mahkemelerde avukatlık yapabilmek için farklı sınavlarda başarı göstermeniz gerekiyor. (Temyiz mahkemesi için bir sınav, Federal Mahkeme için başka sınav vs.)

Saygılarımla.