Mesajı Okuyun
Old 11-08-2006, 03:47   #6
Av. Can DOĞANEL

Vekaletin davanın herhangi bir aşamasında dosyaya sunulması halinde vekalet ücretine hak kazanılır. İstifa veya azil durumunda dahi dosyaya vekalet sunulup en az bir duruşmaya girilmişse vekalet ücretine hükmediliyor. (Çok defa yaşadım ve gördüm.) Muhtemelen bu durumda da hükmedilecektir. Zira vekalet ücreti mahiyeti itibariyle yargılama gideridir ve asil bu gideri bir biçimde yapmıştır ki vekili duruşmaya katılmıştır. Vekilin ölümü bu hakkı sonlandırmaz. Ölüm yalnızca asil ile vekil arasındaki ilişkiyi sonlandırır. Ancak vekilin mirasçılarının vekalet ücreti üzerinde hak iddia etmeleri hali ilginç olabilir. ( Bu olayı kastetmiyorum. Siz zaten vekalet ücretini aileye vermek istiyorsunuz ama başka bir durumda böyle bir talep nasıl karşılanır anlamında söylüyorum.) Sormuşken cevabımı da vereyim bari, vekalet ücreti iş sahibinin borcu nedeniyle takas ve mahsup edilemeyeceğine, avukata ait şahsi bir alacak olduğuna ve mirasbırakanın alacakları da terekenin aktifini oluşturduğuna göre mirasçıların asilden bu konuda talep hakkı olabilecektir.